У їжаків розвинулась стійка до антибіотиків супербактерія. Але еволюціонувала вона задовго до винайдення пеніциліну

Вчені виявили, що у їжаків розвинулася стійка до антибіотиків супербактерія — різновид MRSA (метицилін—стійкого золотистого стафілокока). Вона виникла природним шляхом під час боротьби між грибком та бактеріями на шкірі диких європейських їжаків (Erinaceus europaeus).

Про це йдеться в дослідженні вчених Кембриджського університету, опублікованому у журналі Nature, передає BBC.

Міжнародна дослідницька група виявила, що шкірний грибок, поширений у їжаків, природно виробляє антибіотики. У відповідь на це бактерії на шкірі тварин еволюціонували та виробили стійкість до антибіотиків.

Зазначається, що виникла така супербактерія близько 200 років тому, тобто до винайдення людством пеніциліну.

Специфічну бактерію, названу mecC-MRSA, було вперше виявлено ​​у домашньої худоби, і припускалося, що вона виробила стійкість до антибіотиків через їхнє використання на фермах.

Хоч виявилося, що це не так. Вчені наголошують, що такий випадок є рідкістю. І додають, що ризик для здоров'я людини від цього типу MRSA є «дуже малим, майже незначним». Тому боятися їжаків не варто: тварини є переносниками бактерій протягом двох століть і не викликають серйозних інфекцій у людей.

Чому це важливо?

Наразі стійкість до антибіотиків є однією з найсерйозніших загроз глобальній охороні здоров'я, продовольчої безпеки та розвитку.

Стійкість до антибіотиків виникає природним шляхом, але неправильне використання антибіотиків людьми прискорює цей процес.

Зростає кількість інфекцій, таких як пневмонія, туберкульоз, гонорея і сальмонельоз, які стає все складніше лікувати, оскільки антибіотики, що використовуються для їхнього лікування, стають менш ефективними.

Наприклад, міністр охорони здоров'я України Віктор Ляшко нещодавно наголошував, що сьогодні стійкість до антимікробних препаратів є однією з найсерйозніших загроз для охорони здоров’я. І вкотре нагадав, що антибактеріальні препарати недієві проти вірусів, зокрема проти коронавірусу SARS-CoV-2.

Натомість призначення антибактеріальної терапії для пацієнтів із COVID-19 виправдане лише за наявності ознак бактеріальної інфекції, а встановлення цих ознак — прерогатива лікаря.