Uber порушував закон, обманював поліцію та таємно лобіював свої інтереси — журналістське розслідування

Витікання конфіденційних файлів Uber розкрило, що цей технічний гігант нехтував законами, обманював поліцію, використовував насильство щодо водіїв і таємно лобіював свої інтереси серед урядів різних країн під час своєї агресивної глобальної експансії.

Про це йдеться у розслідуванні Міжнародного консорціуму журналістів-розслідувачів (ICIJ) на основі 124 тисяч внутрішніх документі компанії, які отримала британська газета The Guardian.

Дані охоплюють п'ятирічний період, коли Uber керував його співзасновник Тревіс Каланік, і свідчать, що під час жорсткої глобальної експансії Uber намагався заручитися підтримкою прем'єр-міністрів, президентів, мільярдерів, олігархів і медіамагнатів.

Повідомлення, що просочилися, показують, що самі керівники Uber не мали заперечень щодо порушення закону компанією: один керівник пожартував, що вони стали «піратами», а інший визнав: «Ми просто страшенно незаконні».

Детальніше про розслідування

Кеш файлів, що охоплює період з 2013 по 2017 рік, містить понад 83 000 електронних листів, повідомлень iMessages та WhatsApp, зокрема й часто відверті та неприкрашені повідомлення між Каланіком та його командою топменеджерів.

Згідно з листуванням, Каланік, коли відповідав на повідомлення про постраждалих водіїв Uber під час масового протесту французьких таксистів, написав: «Я думаю, це того варте. Насильство гарантує успіх». З інших листів журналісти роблять висновки, що в компанії так вважав не тільки Каланік.

Представниця Каланіка заявила, що він «ніколи не пропонував Uber скористатися насильством на шкоду безпеці водіїв», і будь-яке припущення про його причетність до такої діяльності є хибним. Представниця Uber визнала минулі помилки щодо поводження компанії з водіями, однак наголосила, що ніхто, включно з Каланіком, не бажав насильства.

Утім, згідно з розслідуванням, атаки на водіїв Uber неодноразово використовувалися як «безкоштовна реклама Uber у місцевих ЗМІ» та важіль тиску на уряди з метою зміни законів, що перешкоджали розширенню Uber. Окрім Франції, цей сценарій повторювався в Італії, Бельгії, Нідерландах, Іспанії та Швейцарії.

До всього, розслідування показує, що Uber ухилявся від сплати податків і виводила прибуток до офшорів, водночас допомагала владі збирати податки зі своїх водіїв.

А ще, як з'ясували журналісти, в Uber використовували «аварійний вимикач», який блокував доступ до серверів компанії, щоб завадити владі отримати доступ до них під час перевірок. «Вимикач» застосовували щонайменше 12 разів — як мінімум у шести країнах.

Відповідь Uber

У відповідь на розслідування компанія опублікувала заяву, у якій, серед іншого, написала: «Ми не виправдовували і не виправдовуватимемо минулу поведінку, яка явно не відповідає нашим нинішнім цінностям. Натомість ми просимо громадськість судити про нас з того, що ми зробили за останні п'ять років і що ми робитимемо в найближчі роки».