Убивство Павла Шеремета: Аваков заявив про затримання фігурантів справи (БРИФІНГ)
Після майже трьох з половиною років з дня убивства журналіста Павла Шеремета, глава МВС України Арсен Аваков заявив, що у фігурантів справи затримано. Раніше новообраний президент України Володимир Зеленський заявив, що керівництво МВС буде змінене, якщо зрушень у справі Шеремета не буде.
Увечері 12 грудня Аваков заявив про затримання фігурантів у справі Шеремета і анонсував брифінг. Кількома хвилинами раніше музикант Riffmaster Андрій Антоненко повідомив, що до нього прийшли з обшуками і підозрюють у вбивстві журналіста Шеремета.
hromadske транслювало наживо брифінг МВС.
Головне:
- Слідство мало 4 версії вбивства, але взяло за основу одну: дестабілізація ситуації в державі шляхом вбивства відомої особи;
- Підозрюваних — п'ятеро: подружжя ветеранів війни на Донбасі Інни та Владислава Грищенків, військова медсестра Яна Дугарь, дитячий хірург в Охматдиті Юлія Кузьменко та музикант і доброволець Андрій Антоненко;
- Експертні висновки підтвердили, що вибухівку під авто Шеремета заклала лікарка Кузьменко, з нею був доброволець і музикант Антоненко;
- Усі названі прізвища — це підозрювані у виконанні вбивства Шеремета. Організаторів та замовників злочину не названо;
- Під час розслідування вбивства чинився спротив — слідство знає прізвища причетних. Керівник Нацполіції не виключив, що ці люди можуть теж стати фігурантами справи.
На брифінгу були присутні президент України Володимир Зеленський та генеральний прокурор Руслан Рябошапка. Звітував про розслідування начальник кримінальної поліції Євген Коваль.
Аваков назвав деталі справи «шокуючими».
«Суспільство має розуміти грань між патріотизмом і зрадою. Підозрювані — люди відомі», — додав міністр.
«Готується вручення підозр та обрання запобіжних заходів підозрюваним. Слідство володіє інформацією набагато більшою, ніж ми тут оприлюднили», — додав Коваль.
Глава Нацполіції Ігор Клименко повідомив, що правоохоронці надалі готові співпрацювати з усіма охочими надати додаткову інформацію.
Рябошапка зазначив, що це лише перші кроки, адже це лише виконавці, а не замовники.
«Україна ще має почути, хто був ініціатором цього жахливого злочину», — додав він.
Зеленський додав, що справа є пріоритетом.

Основною версією причини вбивства журналіста Шеремета є «дестабілізація ситуації в Україні».
Слідство Нацполіції зробило понад 800 виїмок інформації, допитано понад 3700 осіб, провело 47 експертиз, відпрацьовано 44 тисячі абонентів і дані з 221 камери, повідомив Коваль.
Коваль повідомив, що вибухівка, яка була закладена в авто Шеремета ідентична до вибухівки в іншій справі.
«Другий злочин який нас зацікавив — невдалий замах влітку 2018 у Косові на громадянина Ч. У ньому використано саморобний вибуховий пристрій. Майже ідентичний з тим яким підірвали машину Шеремета. Було встановлено авто, яке використовувалося під час закладання вибухівки, яка не здетонувала. Так у поле зору слідства потрапив громадянин «В» — він же «пістолет». Саме він возив Грищенка з Києва у Косів. Експертизами було виявлено сліди ДНК цих осіб на вибуховому пристрої», — сказав Коваль.
Далі, за даними слідства, за авто Грищенко приїхав чоловік — громадянин К, який брав участь у підриві електроопор в Херсоні.
«Так ми з’ясували, що це не окрема група, а вони спільники», — повідомив він.
«На суді для підтримки подружжя Грищенків приходили їхні друзі, які раніше опинялися у полі зору поліції. Вони публікували фото в соцмережах. Одне з них опинилося для нас цікавим. На одному фото зафіксована Юлія Кузьменко — вона є співмешканкою громадянина К. — електрика», — зазначив Коваль.
Далі, за словами Коваля, почалася оперативна робота, викликали повісткою на допит «Пістолета»: «Він одразу про це сказав телефоном Інні Грищенко, яка тоді ще не була затримана».
На наступний день після виклику на допит громадянин В. (Ваня на прізвисько «Пістолет») вчинив самогубство.
Коваль повідомив, що підозрювані у справі: Яна Дугарь, Юлія Кузьменко, Андрій Антоненко, і подружжя Грищенків.
Антоненко і Кузьменко, за даними слідства, закладали вибухівку під авто.
Юлія Кузьменко працює дитячим хірургом в Охматдиті, допомагала військовим під час війни на Донбасі. За час війни придбала будинок, заявив Коваль. А також «висловлювала радикальні погляди та обговорювала різні сценарії щодо дестабілізації — обстрілу столиці зокрема».

Нагадаємо, восени 2019-го року в Івано-Франківську та Києві арештували подружжя ексвійськових — Владислава та Інну Грищенків з позивними «Буча» та «Пума». Їх підозрювали у замаху на вбивство чоловіка у Косові. Деякі українські ЗМІ написали, що подружжя Грищенків ймовірно фігурує у справі Шеремета.
Журналіст Павло Шеремет загинув 20 липня 2016-го о 7:45 ранку внаслідок вибуху машини. Він їхав на ранковий ефір своєї програми.
Убивство Шеремета, розслідування якого високопосадовці публічно називали «справою честі», досі залишається нерозкритим. У Генпрокуратурі повідомили, що відпрацьовують 4 версії щодо вбивства Павла Шеремета.
З моменту вбивства слідство відмовлялося від оприлюднення суттєвої інформації стосовно ходу розслідування, для якого була створена спецгрупа із залученням ФБР.
Попри численні експертизи, допити понад 1000 осіб, вилучення відео з камер спостереження обсягом понад 150 терабайтів, протягом трьох років у справі про вбивство Шеремета не було жодного офіційного підозрюваного.
У МВС заявляли, що розслідування справи ускладнює російське громадянство Шеремета.
10 травня 2017-го журналісти презентували фільм-розслідування про вбивство журналіста Павла Шеремета. У ньому йдеться про те, що співробітник СБУ Ігор Устименко був біля дому Шеремета в ніч перед вбивством.
Співзасновник міжнародного проекту розслідування корупції та організованої злочинності OCCRP Дрю Салліван вважає, що українська влада свідомо не розслідує вбивство журналіста.
Колеги та рідні Шеремета вимагали відставки Авакова через нерозкриття вбивства журналіста.
- Поділитися: