Угорщина досі блокує €500 млн для України з фонду ЄС, хоча OTP Bank виключили зі спонсорів війни — журналіст

На засіданні Ради міністрів закордонних справ ЄС 23 жовтня не вдалося досягти домовленості щодо траншу в 500 мільйонів євро для військової допомоги Україні.

Про це повідомив журналіст «Радіо Свобода» Рікард Джозвяк.

«Як і очікувалося, немає домовленості щодо 8-го траншу (500 мільйонів) військової допомоги ЄС для України під час сьогоднішньої зустрічі міністрів закордонних справ ЄС. Угорський OTP Bank виключили з "чорного списку тих, хто веде бізнес у росії", але Будапешт вимагає юридичних гарантій того, що це назавжди», — пише журналіст.

Нагадаємо, Національне агентство з запобігання корупції України (НАЗК) внесло угорський банк OTP Bank до списку міжнародних спонсорів війни, бо той «не лише офіційно визнає так звані "Донецьку та Луганську народні республіки", а й надає пільгові умови кредитування російським військовим, тобто фактично винагороджує їх за скоєні воєнні злочини».

Угорщина у відповідь блокувала рішення ЄС, спрямовані на допомогу Україні, — щодо виділення допомоги чи накладення санкцій проти росії. Зокрема Угорщину називали «найбільшою перешкодою» у спробі ЄС погодити довгостроковий фонд для військової підтримки України. Угорський уряд підтвердив, що не схвалював виділення чергового траншу розміром 500 мільйонів євро з Європейського фонду миру (EPF). Ці кошти потрібні, щоб компенсувати державам-членам Європейського Союзу вартість військового обладнання, яке вони передають Україні.

Наприкінці вересня НАЗК призупинило статус спонсора війни для OTP Bank, щоб Угорщина розблокувала транш Україні. А на початку жовтня й зовсім виключило угорський банк зі списку, як того вимагав Будапешт. Натомість OTP Bank узяв на себе низку зобов’язань щодо своїх майбутніх планів на російському ринку.

Зазначимо, Угорщина застосовувала своє право вето у ЄС і в інших випадках для просування власних інтересів. Наприклад, блокувала угоду щодо фінансування України на 2023 рік, бо хотіла отримати бюджетне фінансування ЄС.