Тисячі учасників та адмінпротоколи за символіку СРСР: як «Безсмертний полк» пройшов регіонами України

Радянські прапори у вікнах осель та дорогих автівок — в Одесі, «Вічний вогонь» без вогню — у Львові, портрети загиблих бойовиків замість дідів—учасників Другої світової — в окупованому Донецьку, та перекладені українською радянські пісні у Щасті. Громадське розповідає, як відзначали 9 травня в регіонах України.

Львів. 9 травня у Львові пройшло без сутичок та грубих порушень.

Як повідомляє кореспондентка Громадського, люди, які прийшли до могил на Марсовому полі та поклали квіти, не використовували георгіївські стрічки та червоні прапори.

Люди несуть квіти до могил воїнів, загиблих у роки Другої світової війни, на території меморіального комплексу «Пагорб слави» у Львові, 9 травня 2018 року Фото: Євгеній Кравс/УНІАН

Водночас правоохоронці затримали чоловіка у футболці з надписом «СССР» та зображеною на ній комуністичною символікою. У місцевому відділку поліції на нього склали адмінпротокол та пізніше відпустили.

На відміну від минулого року, цьогоріч «Вічний вогонь» у Львові не запалювали.

Чоловік у футболці з написом «СССР» на Марсовому полі, Львів, 9 травня 2018 року Фото: УНІАН

Пізно ввечері 8 травня львівські патрульні затримали трьох чоловіків, які розфарбовували паркан біля Монументу слави, написавши «совєцька окупація» та «окупація». У райвідділку на одного з них склали адмінпротокол за дрібне хуліганство. На ранок надписи вже стерли.

За інформацією «Накипело», під час урочистостей до 9 травня забороненої символіки не було і в Харкові. На сайті Нацполіції в Харківській області також повідомляється, що грубих порушень не зафіксовано. Водночас, за даними правоохоронців, до покладання квітів на Меморіальному комплексі «Слави» в Лісопарку приєдналися 15 тисяч громадян, на «Висоті Маршала Конєва» — до 25 тисяч.

Покладання квітів на Меморіальному комплексі «Слави» в Лісопарку в Харкові, 9 травня 2018 року Фото: Андрій Марієнко/УНІАН

Натомість в Одесі 9 травня за фактом використання радянської символіки відкрили одразу низку кримінальних проваджень: зокрема, один з порушників вивісив радянський прапор з вікна власної оселі; у київському районі Одеси поліцейські затримали автомобіль «BMW» з червоним прапором з радянською символікою. Також з місця проведення ходи «Безсмертний полк» до поліції для складання запросили 6 людей, щодо 2 із них склали адмінпротоколи за порушення статті 1733 (виготовлення та пропаганда георгіївської (гвардійської) стрічки).

За даними правоохоронців, у ході «Безсмертний полк» в Одесі взяли участь близько 15 тисяч людей.

Урочисті заходи з нагоди 73-ї річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні в Одесі, 9 травня 2018 року Фото: Олександр Гіманов/УНІАНСпівробітники поліції затримали правопорушника (ліворуч) в Одесі, 9 травня 2018 року. Праворуч — учасники ходи «Безсмертний полк» Фото: Олександр Гіманов/УНІАН

Заборонену радянську символіку використовували й у Дніпрі. Кореспондентка Громадського повідомляє, що під час ходи «Безсмертний полк» поліція затримала чоловіка з прапорцем СРСР. Він не побажав складати протокол на місці, відтак його доправили в райвідділок. Також поліцейські змусили прибрати радянську зірку представників «Союзу радянських офіцерів».

Учасники ходи «Безсмертний полк» у Дніпрі, 9 травня 2018 року Фото: Аліна Елєвтєрова/Громадське

А в Мелітополі Запорізької області між поліцією та учасниками ходи «Безсмертний полк» сталися сутички — правоохоронці вимагали від мітингувальників зняти георгіївські стрічки.

У Маріуполі біля пам'ятника «Воїнам-визволителям» зібралися учасники ходи «Безсмертний полк» з портретами рідних-фронтовиків. Співали радянських пісень, скандували «не забудем, не простим», «спасибо деду за победу». Це була неофіційна частина. Раніше на кілька годин біля того ж пам’ятника керівники міста в супроводі ветеранів поклали квіти на честь Дня перемоги над нацизмом.

У Миколаєві під час акції «Безмертний полк» депутата облради Миколу Кравченка облили кефіром. Про це Громадському повідомила речниця Нацполіції Миколаївщини Олена Бережна. Депутата облив представник місцевого осередку ВО «Свобода» Володимир Губський. Його затримали представники Нацполіції та громадської організації «Бузький гарт», яку також залучили до охорони громадського порядку. Згодом, за словами речниці поліції, затриманого відпустили.

Суми. Понад тисячу жителів обласного центру прийшли до монументу «Вічна слава», щоб згадати жертв Другої світової війни. Колона пройшла до меморіалу від братської могили «Мати-Батьківщина» та пам'ятного знаку Героям Небесної сотні. Захід відбувся без сутичок та конфліктів. Одній із учасниць мітингу-реквієму стало зле, їй надали допомогу представники Товариства Червоного Хреста. Окрім ходи, до 9 травня також влаштували виставку військової техніки на Театральній площі й два концерти.

Урочисті з нагоди 73-ї річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні в Сумах, 9 травня 2018 року Фото: ГромадськеУрочисті заходи та покладання квітів з нагоди 73-ї річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні в Сумах, 9 травня 2018 року Фото: Громадське

У місті Щастя в Луганській області майже на лінії розмежування готуватися до 9 травня почали за кілька днів. Як повідомляє кореспондентка Громадського, в ніч проти 9 травня лунали постріли. Зранку в районі площі Миру перекрили кілька дворів, також встановили рамки-металошукачі. Місцевих, з якими поспілкувалася кореспондентка, непокоїло, що поліція готується до можливих сутичок.

У Щасті в районі площі Миру перекрили кілька дворів та встановили рамки-металошукачі, Луганська область, 9 травня 2018 року Фото: Анастасія Власова/ГромадськеУрочисті заходи з нагоди 73-ї річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні в Щасті, Луганська область, 9 травня 2018 року Фото: Анастасія Власова/ГромадськеЖителі міста в очікуванні урочистостей у Щасті, Луганська область, 9 травня 2018 року Фото: Анастасія Власова/Громадське

Та найпевніше заходи безпеки були пов'язані з візитом голови обласної військово-цивільної адміністрації Юрія Гарбуза та його заступника Юрій Клименка. Під час урочистостей до 9 травня голова ВЦО виголосив промову, сказавши, зокрема, що «в Щасті давно не було щастя», також узяв участь у покладанні квітів до могили невідомого солдата.

Урочисті заходи з нагоди 73-ї річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні у Щасті, Луганська область, 9 травня 2018 року. У центрі — очільник обласної Луганської військово-цивільної адміністрації Юрій Гарбуз Фото: Анастасія Власова/ГромадськеДля школярів участь у заходах обов'язкова. Урочисті заходи з нагоди 73-ї річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні у Щасті, Луганська область, 9 травня 2018 року Фото: Анастасія Власова/ГромадськеУрочисті заходи з нагоди 73-ї річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні у Щасті, Луганська область, 9 травня 2018 року Фото: Анастасія Власова/ГромадськеКадети корпусу імені героїв Молодої гвардії з Кременної поклали «Гірлянду слави» до пам'ятника невідомому солдату. Урочисті заходи з нагоди 73-ї річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні у Щасті, Луганська область, 9 травня 2018 року Фото: Анастасія Власова/Громадське

Примітно, що на концерті до 9 травня учасники намагалися перекладати на українську радянські пісні та вбиралися у стару військову форму й вишиванки.

Військові повідомили, що чергуватимуть у місті до 3 ночі.

Урочисті заходи з нагоди 73-ї річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні у Щасті, Луганська область, 9 травня 2018 року Фото: Анастасія Власова/ГромадськеСтарі радянські пісні переклали українською. Урочисті заходи з нагоди 73-ї річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні у Щасті, Луганська область, 9 травня 2018 року Фото: Анастасія Власова/ГромадськеУрочисті заходи з нагоди 73-ї річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні у Щасті, Луганська область, 9 травня 2018 року Фото: Анастасія Власова/Громадське

Окуповані території

Керівники бойовиків самоназваної «ЛНР» запрошували всіх мешканців підконтрольної владі території України ще напередодні 9 травня.

Парад в Луганську очолював так званий «голова ЛНР» Леонід Пасічник, який теж брав участь у ході «Безсмертного полку», тримаючи в руках портрет діда.

Головною вулицею міста пронесли «стяг перемоги», який за словами ведучої свята, є начебто копією прапора, піднятого над рейхстагом у 1945 році. Стяг уперше в Луганську, його передали з Росії.

Молодь в самоназваній «республіці» теж долучили до святкування — вони мали роздавати перехожим на вулицях георгіївські стрічки, таким чином залучаючи до святкування.

Священик «народної міліції ЛНР» провів на честь Дня перемоги в окупованому Луганську молебень, під час якого дякував за «подарунок перемоги».

Святкування в самоназваній «ЛНР», Луганськ, Україна, 9 травня 2018 року Фото: EPA-EFE/ALEXANDER ERMOCHENKO

В окупованому Донецьку парад на честь 9 травня пройшов головною вулицею міста — Артема. Російські й сепаратистські ЗМІ транслювали його наживо. Водночас учасники ходи «Безсмертний полк» тримали не світлини загиблих під час Другої світової рідних, а портрети вбитих бойовиків.

Військовим парадом, який репетирували ще за кілька днів до 9 травня, «керував» самоназваний заступник «міністра оборони ДНР», слідом за ним крокували малі учасники. Зокрема син бойовика Михайла «Гіві» Толстих, убитого у 2017 році, нині — учень військового ліцею в Донецьку.

Похизувалися організатори й участю у військовому параді «іноземних гостей», а саме підрозділу армії невизнаної Південної Осетії.

#Донецк сегодня 9 мая
День Победы pic.twitter.com/PLgaZI3L3Y
— Svetlana (@Lana_mem) May 9, 2018

Гордістю параду сепаратистські ЗМІ назвали жіночий підрозділ «республіканської ДСНС» та механізовану колону танків, які, до речі, згідно з Мінськими домовленостями, повинні бути вивести за межі Донецька як важке озброєння. «Вместе с ним по центру Донецка проехала и другая техника, непревзойденная армией нацистов» — так про це пишуть сепаратистські ЗМІ.

У соцмережах проукраїнськи налаштовані мешканці Донецька жартують про світлофори й дорожні знаки, зрізані з головної площі задля проведення параду, фотографують «відведену» техніку та пов'язують погану роботу українського мобільного оператора саме з урочистостями.

Крим. Урочистості з нагоди 9 травня відбулися й в анексованому Криму, зокрема, окупаційна «влада» провела паради в Севастополі й Сімферополі. У РФ вважають це «святом перемоги радянського народу над Гітлерівською Німеччиною».

Парад на честь російського Дня перемоги в Сімферополі, Крим, Україна, 9 травня 2018 року. У ньому взяли участь близько 60 ветеранів Другої світової війни  Фото: Антон Наумлюк (RFE/RL)