Україна не припиняла і розривала договір про дружбу з Росією упродовж 4 останніх років, адже використовувала його у всіх можливих дипломатичних процесах, а також для того, щоб показувати порушення Росією норм міжнародного права.

Україна не припиняла і розривала договір про дружбу з Росією упродовж 4 останніх років, адже використовувала його у всіх можливих дипломатичних процесах, а також для того, щоб показувати порушення Росією норм міжнародного права.

Про це в ефірі програми «Нині вже» на Громадському повідомив радник міністра закордонних справ України Тарас Качка.

«Багато політиків говорять, що це погано, тому що треба було негайно розірвати (після агресії РФ, ред.) цей договір. Але протягом цих 4 років договір використовувався Україною у всіх можливих дипломатичних процесах для того, щоб показувати, що Росія, мало того, що порушує загальні норми міжнародного права, вона ще й не виконує договір», — заявив дипломат.

Він також навів приклад, коли США та Іран не розривали договір, укладений між країнами понад 50 років тому.

«Є інший приклад, який дозволяє пояснити, що сталось ... Є договір про дружбу, навіть договір про «рідство» між Іраном і США. Зрозуміло, що великої дружби між країнами немає, але цей договір був укладений у 1955 році і він досі діє, жодна зі сторін його не розірвала попри те, що доброго у стосунках Ірану і США немає… Чому цього не було зроблено? Тому що у статті 21 договору написано, що будь який спір про порушення цього договору розглядається у міжнародному судді ООН», — пояснив Качка.

Водночас він додав, що в українсько-російському договорі подібної статті не було.

«Якби ми вчинили неакуратно з розірванням цього договору, наприклад, у 2014 році, відразу б припинили цей договір, Росія б говорила про те, що це Україна нагнітає ситуацію, Україна не хоче врегульовувати, виконувати Мінські домовленості. Зараз ми дуже чітко можемо пояснити», — наголосив Качка.

Нагадаємо, 19 вересня набув чинності указ про припинення дії договору про дружбу з Росією.

6 вересня Рада національної безпеки та оборони підтримала пропозицію президента щодо непродовження Договору про дружбу з Росією на наступні 10 років.

28 серпня президент України Порошенко заявив, що Україна юридично готова до припинення договору про дружбу з Росією, укладеного у 1997 році, і він чекає відповідних документів від МЗС.

В Адміністрації президента РФ назвали «нерозумним» можливий вихід України з угоди про дружбу з Росією.

Нагадаємо, наприкінці грудня 2016 року Україна підготувала позов до міжнародного суду проти Росії за порушення Договору про дружбу, партнерство і співробітництво.

У березні цього року стало відомо, що МЗС України пропонуватиме президенту скасувати договір про дружбу з Росією.

Договір про дружбу і партнерство між Україною і РФ був підписаний 31 травня 1997 року. Верховна Рада ратифікувала договір 14 січня 1998 року, Держдума — 25 грудня 1998 року. Договір набув чинності 1 квітня 1999 року.

Згідно зі статтею 40 договору, його укладено терміном на 10 років. Дія договору автоматично продовжується на наступні 10-річні періоди, якщо жодна зі сторін не заявить про своє бажання припинити його дію не менше ніж за 6 місяців до закінчення 10-річного періоду.

Згідно з Угодою про дружбу, між країнами закріплювався принцип «стратегічного партнерства, визнання непорушності існуючих кордонів, поваги територіальної цілісності та взаємної зобов'язання не використовувати свою територію на шкоду безпеці один одного».

У січні 2018 року у Держдумі РФ заявили, що хочуть денонсувати договір про дружбу РФ та України в частині визнання кордонів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «І двері за собою зачини»: що означає офіційне припинення дружби з Росією

Поділитись: