Українська збірна вперше вирушила на турнір «Ігри нескорених» (англ. Invictus Games), які розпочинаються в канадському Торонто 24 вересня.

Українська збірна вперше вирушила на турнір «Ігри нескорених» (англ. Invictus Games), які розпочинаються в канадському Торонто 24 вересня. Це змагання серед людей, які пройшли війну, були скалічені, але не здалися й продовжують повноцінно жити й займатися спортом.

У складі вітчизняної збірної — Вадим Свириденко. У 2015 році він, будучи фельдшером у складі 128 бригади Збройних сил, під Дебальцевим утратив кінцівки. Машина, на якій із товаришами по службі виїжджав із міста, потрапила на міни. Їх шукали чотири доби. Вижив лише Вадим.

Тепер він, як уповноважений президента з питань реабілітації учасників АТО, на законодавчому рівні опікується військовими, які отримали травми та поранення під час конфлікту на сході України.

Громадське поговорило з Вадимом про участь в «Іграх нескорених», роботу вповноваженим та про майбутнє Міністерство з питань ветеранів.

Уповноважений президента з питань реабілітації учасників АТО, колишній фельдшер у складі 128 бригади Збройних сил України Вадим Свириденко Фото: Сергій Бейко/Громадське

«Коли ми заходили в зал, американці включили гімн України і встали»

Я отримав два поранення, коли наша бригада потрапила в оточення під Дебальцевим. Коли нас вивозили, колону розбили. Чотири ночі я залишався на морозі в полі, у розбитому УРАЛі.

Мене знайшла розвідка «ДНР», відвезла в Донецьк «на підвал» у СБУ. Там уже надавали медичну допомогу. Мене тоді швидко обміняли через дуже важкий стан. Ішлося про години, було зрозуміло — якщо швидко не заберуть, буде пізно. Після обміну вертольотом відвезли до Києва в опіковий центр, де вже була ампутація, реанімація, лікування. А в серпні відправили на реабілітацію у Вашингтон.

Реабілітологи перевірили, в якому я стані, як ходжу по прямій, по сходах, які можу витримувати навантаження. Запитували, чим займався до війни, що хочу робити. Відтак склали план — що мушу зробити і як швидко.

У Вашингтоні я пробув вісім місяців. Програми індивідуальні — хтось поїхав за два місяці, а один хлопець там уже два роки. Я бачив, як тренуються хлопці, що вони бігають і плавають, мені теж захотілося. А там все адаптоване для цього — бігові доріжки, басейни. Я почав займатися і нарощувати навантаження.

На тренуваннях поряд завжди були психологи. Коли вони займаються поруч — це вже інший рівень довіри. Спочатку зробили тести, а потім тільки спостерігали, контролювали, щоби не було конфліктів між нами та американцями. Їхні хлопці теж у важкому стані.

Ми добре спілкувалися з американськими ветеранами. Вони знають про війну в Україні. Коли заходили в зал, американці включили гімн України і встали, демонструючи повагу до українців.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Сталеві м’язи та залізна воля: у Києві відбулися «Ігри Нескорених» (ФОТОРЕПОРТАЖ)

Уповноважений президента з питань реабілітації учасників АТО, колишній фельдшер у складі 128 бригади Збройних сил України Вадим Свириденко Фото: Сергій Бейко/Громадське

«Можливо, матимемо ідеальне міністерство з питань ветеранів, а може нічого й не вийде»

Моя компетенція, як уповноваженого президента з питань реабілітації військових АТО, — це фізична, психологічна, нейро-реабілітація. Питань надзвичайно багато: нестача фахівців, реабілітаційних центрів тощо.  Домовляємося з Мінсоцполітики про виділення грошей на обслуговування протезів. Є укази президента, але виконують їх повільно. Узагалі не всі хочуть їх виконувати. Комусь бракує грошей, комусь — волі.

Нині хочемо якнайшвидше створити реабілітаційний центр для людей, які пройшли полон, бо про них просто забули. Залучаємо іноземних фахівців.

Ми думаємо про створення Міністерства з питань ветеранів — це навіть ширше, ніж міністерство з питань реабілітації. У нас же не тільки ветерани АТО, а ще й Афганістану, Другої світової. Президент підтримує цю ініціативу.

Вадим Свириденко (праворуч) із тренером української команди міжнародних спортивних змагання серед військовослужбовців та ветеранів Invictus Games під час тренування Фото: Сергій Бейко/Громадське

Ми спілкувалися з американськими, канадськими, хорватськими ветеранами. Хорвати розповідали, що поки не створили подібне міністерство, питання не вирішувалися, було багато суїцидів. Я не кажу, що в нас усе погано — працюють профільні міністерства. Але я вважаю, що регулювати це мають саме ветерани.

Коли сваряться Мінсоцполітики і Міністерство охорони здоров’я, і ніхто не хоче брати на себе відповідальність, їхню роботу має координувати міністерство ветеранів. Планували створення на осінь, але поки прописуються всі нормативні акти й триває паперова тяганина.

Але який із мене міністр. Міністр має бути геть іншим — менеджером, який зможе керувати, якому довірятимуть ветерани. Це не конче має бути ветеран АТО, але ветерани мають обов’язково його знати. Інакше його швидко скинуть (сміється).

Можливо, матимемо ідеальне міністерство, а може нічого й не вийде. Це людський фактор, тому має бути хороша команда. Не вийде бити себе в груди і кричати: «Я ветеран, я вас тут усіх порву». Потрібна дуже серйозна робота.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ Громадське.Схід: про «Ігри нескорених», житло для переселенців та заміну ватажків «ЛДНР»

«Боротимемося за медалі, але те, що люди, які вчора лежали, сьогодні бігають, плавають і показують такі результати — це головне»

Тренування вже не такі інтенсивні, це ж поетапний процес. Спочатку важкі — двічі на день. Але втома накопичується, тому за тиждень перед змаганнями необхідно збавляти темп. Треба ж давати організму відпочити, бо коли приїдемо в Торонто, стресу буде багато. У нас є тренери, які всім керують.

Тренування української команди міжнародних спортивних змагання серед військовослужбовців та ветеранів Invictus Games (Вадим Свириденко на нижньому фото) Фото: Сергій Дунда/Громадське

Ми не паралімпійська збірна. У нас хлопці й без того побиті, покалічені, травмовані, із контузіями, пораненнями, відірваними кінцівками, хребти перебиті. А це — ефективна реабілітація, як фізична, так і психологічна. Те, що принц Гаррі започаткував «Ігри нескорених», — це надзвичайно. Ми отримали нагоду взяти в них участь і це великий плюс для країни, для ветеранів, для людей з інвалідністю. А також надзвичайні результати і важке навантаження. Тому ми кажемо: медалі — медалями, а людей треба поберегти. Боротимемося за медалі, але те, що люди, які вчора лежали, сьогодні бігають, плавають і показують такі результати — це головне. А хто не вірить, нехай приходить на стадіон і подивиться.

Довідка:

ІГРИ НЕСКОРЕНИХ (англ. Invictus Games) — міжнародні спортивні змагання серед військовослужбовців та ветеранів, які зазнали травм, поранень або захворіли під час або внаслідок виконання службових обов’язків. Започатковані принцом Гаррі (Генрі) Уельським. У 2017 році відбуваються в Торонто (Канада) з 24 вересня до 1 жовтня.

Українська збірна вперше бере участь у змаганнях. 15 спортсменів змагатимуться в шести видах спорту: атлетика, пауерліфтинг, плавання, стрільба з лука, велоспорт та веслування на тренажерах.

Підписуйтесь на наш канал у Telegram

Поділитись: