Україна, Молдова та Румунія домовилися збільшити обсяги торгівлі електроенергією

Україна, Молдова та Румунія домовилися збільшити транскордону пропускну спроможність для збільшення обсягів торгівлі електроенергією між країнами.

Про це повідомив міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.

В Одесі 15 вересня він зустрівся з міністрами закордонних справ Молдови й Румунії Ніку Попеску й Богдан Ауреску, щоб запустити цей тристоронній формат співпраці.

Кулеба звернув увагу на те, що зустріч у форматі міністрів закордонних справ та міністрів енергетики України, Молдови та Румунії відбувається вперше.

«Три наші країни, і одразу міністри закордонних справ та міністри енергетики. Для цього є дуже чітка причина та мета — ми хочемо побудувати якісно нові відносини в енергетичній сфері між нашими трьома країнами, і це буде важливо не лише для енергетики, а й для безпеки та процвітання у нашому регіоні», — наголосив міністр.

Сторони погодились проводити регулярні зустрічі. Наступна стосуватиметься нарощування транзитного потенціалу України, Молдови та Румунії.

Наразі Україна експортує електроенергію до Молдови обсягом близько 165 МВт-год за можливого максимуму 600 МВт-год, до Румунії — 150 МВт-год.

Що передувало?

Через війну 26 лютого Україна відмовилася від приєднання до енергомереж росії та білорусі. Зрештою енергосистему України та Молдови 16 березня аварійно приєднали до ENTSO-E (європейська мережа операторів системи передавання електроенергії, що об'єднує 43 оператори у 36 країнах європейського континенту).

Це дало можливість Україні продавати свою електроенергію до Європи на тлі енергетичної кризи. Перший комерційний транскордонний обмін електрикою України розпочався наприкінці червня з Румунією, та зі Словаччиною — у липні.

Наприкінці липня європейська комісарка з питань енергетики Кадрі Сімсон зазначала, що Європейський Союз може подвоїти експорт української електроенергії.