Існує кілька судових інстанцій в Гаазі, до яких може звернутися Україна щодо збитого в січні українського літака «Міжнародних авіаліній України».

Про це розповів заступник генерального прокурора України Гюндуз Мамедов в інтерв’ю кореспонденту «Укрінформу» в Гаазі.

Так, на питання, до якого суду може звернутися Україна, щоб покарати винних й отримати компенсації, Мамедов відповів, що передусім ідеться про національний суд України.

«Якщо розглядати притягнення до відповідальності в Гаазі, то там є кілька судових інстанцій. Нагадаю ще раз, що тривають два незалежні одне від одного розслідування щодо обставин збиття літака — технічне та кримінальне», — розповів він.

За його словами, Чиказька конвенція, що передбачає розслідування технічної частини, закріплює право України звернутися до міжнародного суду в разі неможливості врегулювання спору в досудовому порядку.

«І таким судом може бути Міжнародний суд ООН чи третейський суд ad hoc, тобто суд, утворений для розгляду конкретного спору. Такий суд, коли встановлює відповідальність певної держави, також може вирішити й питання компенсаційних виплат», — зазначив Мамедов.

За його словами, також можливе звернення до Міжнародного кримінального суду. Це стосується притягнення до кримінальної відповідальності конкретних людей, але для цього Україні необхідно довести наявність збройного конфлікту.

«Процесуальний керівник у провадженні стосовно збиття українського літака вбачає також і порушення норм протоколу І до Женевських конвенцій 1949 року щодо захисту жертв міжнародних збройних конфліктів. У цьому протоколі чітко передбачено, що сторони, які перебувають у конфлікті, повинні завжди розрізняти цивільні й військові об’єкти», — додав він.

За словами заступника генпрокурора, хоча Іран не ратифікував цей документ, його учасниками є країни, громадяни яких загинули в авіакатастрофі, а саме Україна, Велика Британія, Канада та Швеція.

Нагадаємо:

  • Літак Boeing-737 авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» розбився уночі 8 січня невдовзі після вильоту з міжнародного аеропорту Імам Хомейні, що на околицях Тегерана.
  • На борту перебували 167 пасажирів та 9 членів екіпажу, усі вони загинули. Серед жертв авіакатастрофи — 11 українців
  • Серед загиблих також було 82 громадяни Ірану, 63 — Канади, 10 — Швеції, 4 — Афганістану, а також по 3 громадяни Німеччини та Великої Британії.
  • 9 січня прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо заявив, що дані канадської розвідки та розвідки союзників вказують на те, що український літак збила іранська ракета. Аналогічні дані розвідки США публікували американські ЗМІ.
  • 11 січня, після кількох днів замовчування правди, Іран визнав, що літак Boeing ненавмисне збила іранська ракета, оскільки його сприйняли за ворожий об’єкт.
  • Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна очікує від Ірану запевнень у готовності до повного й відкритого розслідування, притягнення винних до відповідальності, повернення тіл загиблих, виплат компенсацій, офіційних вибачень по дипломатичних каналах. Зі свого боку президент Ірану запевнив, що усі винні будуть покарані.
  • У березні офіційний представник Ірану в міжнародній організації цивільної авіації погодився передати бортові самописці Франції або Україні для аналіз. В кінці червня їх відправили до Франції. Для розшифровки запросили й представника України.
Поділитись: