Україна першою у світі судиться за Конвенцією про фінансування тероризму — Джапарова

Україна стала першою державою у світі, яка судиться за Міжнародною конвенцією про боротьбу з фінансуванням тероризму.

Про це повідомила заступниця міністра закордонних справ Еміне Джапарова.

Вона розповіла, що під час підготовки до суду проти рф українська сторона не розглядає початок повномасштабної війни окремо від подій 2014 року.

Воєнні злочини передбачають індивідуальну кримінальну відповідальність і їх розглядає Міжнародний кримінальний суд. Водночас Міжнародний Суд ООН не має права розглядати і вирішувати будь-які суперечки між державами, а лише ті ситуації, у яких держави однозначно висловили згоду на його юрисдикцію, тобто міжнародні договори.

Так, для підготовки позову у Міжнародному Суді ООН українська сторона аналізувала багатосторонні міжнародні договори. Для обґрунтування позову було обрано два документи: Міжнародну конвенцію про боротьбу з фінансуванням тероризму (1999 рік) та Міжнародну конвенцію про ліквідацію всіх форм расової дискримінації (1965 року).

За першим документом Україна заявляє, що росія вчиняє порушення конвенції, оскільки постачає на територію України зброю, вибухівку, гроші, інші матеріальні активи, проводить навчання групам «Л/ДНР», які вчиняють на території України терористичні акти, жертвами яких стає цивільне населення.

За другим документом українська сторона наголошує на цілеспрямованій кампанії рф щодо знищення ідентичності українців та кримських татар, насильницькі викрадення, вибіркові арешти, постановочні суди у Криму тощо.

За словами Джапарової, Україна є першою державою у світі, яка судиться за Конвенцією про фінансування тероризму: «Ніколи жодна країна не використовувала цю конвенцію для доведення своєї юридичної позиції».

Тому до результату розгляду цієї справи прикута увага не лише юристів-міжнародників з усього світу, а й великого кола держав-учасниць. У разі перемоги України, росію визнають державою, що фінансує тероризм.

Окрім того, Україна є другою державою, яка заявляє про порушення росією Конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації. До того без успіху з росіянами судилась Грузія. Також була справа Катару проти ОАЕ. Але в обох справах позивачі програли ще на стадії юрисдикції, каже Джапарова.