Україна погіршила показники в Індексі сприйняття корупції і опустилася на 122 місце у світі

Україна та її сусіди в Індексі сприйняття корупції-2021
Україна та її сусіди в Індексі сприйняття корупції-2021Transparency International Ukraine

За 2021 рік Україні опустилася зі 117 на 122 місце зі 180 можливих в Індексі сприйняття корупції. З—поміж наших сусідів нижче у рейтингу лише Росія — 136 місце.

Про це повідомляє Transparency International Ukraine.

Так, за рік Україні в Індексі втратила один бал і тепер має 32 бали зі ста можливих. Серед сусідів найкраща ситуація в Польщі — 56 балів. У Білорусі 41 бал, в Молдови — 36 балів, у Росії — 29. У загальному рейтингу Україна перебуває поруч з Есватіні, Замбією, Непалом, Єгиптом та Філіппінами.

У Transparency International Ukraine пояснюють, що втрата одного пункту — це зниження в межах похибки. Однак наголошують, що якщо спостерігати динаміку за останні 10 років, де показники України суттєво покращилися, то можна побачити «застій» у боротьбі з корупцією протягом останніх трьох років.

«Головна причина просідання балів полягає в тому, що багато важливих антикорупційних завдань на паузі або навіть регресують. Торік відбувалися неодноразові спроби повернути негативні практики, подібне може продовжуватися у 2022 році», — йдеться у повідомленні.

Динаміка показників України в Індексі сприйняття корупціїTransparency International Ukraine

На думку цієї антикорупційної організації, на погіршення показників України вплинули такі причини:

  • рішення Конституційного Суду, яке скасувало відповідальність за недостовірне декларування. Через це довелося закрити понад сотню кримінальних справ;
  • збільшення тиску на антикорупційну систему, зокрема через відсутність постійних керівників в організаціях;
  • внесення змін до антимонопольного законодавства, які могли завадити бізнесу оскаржувати публічні закупівлі;
  • збільшення втручання у роботу Вищого антикорупційного суду (ВАКС);
  • відтермінування ухвалення антикорупційної стратегії парламентом;
  • затримка втілення судової реформи.

Проте Transparency International Ukraine наголошує, що упродовж 2021 року були і здобутки у боротьбі з корупцією. Наприклад, відновлення повноважень Національного агентства з питань запобігання корупції, збереження інституту викривачів, оновлення законів щодо роботи АРМА і НАБУ, десятки вироків ВАКС, а також початок роботи цивільної конфіскації.

Лідерами світового рейтингу є Данія, Нова Зеландія та Фінляндія (по 88 балів). Найгірша ситуація в Сомалі (13 балів), Сирії (13) та Південному Судані (11).

Нагадаємо, у 2020 році Україна набрала 33 бали в Індексі сприйняття корупції, що на три бали більше, ніж у 2019 році. Це дозволило посісти 117 місце зі 180 у світі.