Україна придбала британський криголам для антарктичних експедицій. Його попередня вартість — $5 млн

Британський криголам «Джеймс Кларк Росс», січень 2005 року
Британський криголам «Джеймс Кларк Росс», січень 2005 рокуUser Tom L-C/Wikimedia Commons

Україна 19 серпня придбала британський криголам «Джеймс Кларк Росс» для антарктичних експедицій. Уже восени судно має дійти до Одеси.

Про це повідомляє Національний антарктичний науковий центр.

Після переоформлення документів судно під українським прапором вирушить із Данії, де зараз базується до України. Криголам має прийти до Одеси на початку осені цього року.

«Останні 20 років в України не було власного криголама для антарктичних досліджень, що значно обмежувало нашу роботу. Також із цим судном Україна має амбіції проводити масштабні дослідження Південного океану і, за можливості, з часом розпочати дослідження в Арктиці», — зазначив директор центру Євген Дикий.

Криголам «Джеймс Кларк Росс» спустили на воду у 1990 році. Упродовж 30 років він був платформою для біологічних, океанографічних та геофізичних досліджень. Він брав участь у першому міжнародному дослідженні оцінки запасів криля в атлантичній частині Південного океану.

Також Дикий розповів, що саме цей криголам привіз першу українську антарктичну експедицію у 1996 році. З новим судном українські полярники будуть займатися океанографічними дослідженнями та вивчатимуть зміни клімату у полярних регіонах.

Раніше українські фахівці повідомляли, що флагман ще придатний до експлуатації протягом наступних 20-25 років. Попередньо Велика Британія й Україна домовилися про продаж «Джеймс Кларк Росс» за п’ять мільйонів доларів.

Україна є однією з трьох десятків країн, які мають власну антарктичну станцію, але з 2001 року в нас немає кораблів, що б могли працювати в антарктичних умовах. Тому українські науковці фрахтують судна інших країн чи «падають на хвіст» риболовецьким кораблям, що є вкрай збитковим.

У листопаді 2019-го з’явилась інформація, що Кабінет міністрів виділив 252 мільйони гривень, щоб придбати Україні власне судно для антарктичних досліджень. Але наприкінці року обіцяних коштів у бюджеті так і не знайшли, і купівлю відтермінували на наступний рік. У липні 2021-го, врешті-решт, гроші на придбання криголама знайшлися.

Про те, чим Україна займається в Антарктиді, читайте в нашому матеріалі: «Двісті років тому відкрили Антарктиду. Українці тут вивчають китів і зміни клімату та заробляють на крилі і туристах». А особисті історії українських полярниць читайте в тексті «Найхолодніший континент, до якого прикипаєш серцем». Три історії українських дослідниць Антарктиди.