Постійна палата третейського суду в Гаазі може ухвалити рішення щодо юрисдикції за позовом України проти Росії протягом шести місяців. Йдеться про позов про порушення Росією Конвенції ООН з морського права у Чорному та Азовському морях і в Керченській протоці.

Про це заявила заступниця міністра закордонних справ України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Олена Зеркаль.

«Дату і рішення трибуналу ми очікуємо протягом шести місяців. Це може бути швидко, може бути не дуже швидко, але до кінця року точно отримаємо», — сказала Зеркаль.

Росія офіційно вважає, що Арбітражний трибунал у справі про право України на доступ до територіальних вод Криму не має юрисдикції за позовом України, оскільки не може визначати, яка держава є суверенною над сухопутною територією Криму. Також у Росії наполягають, що суд не має юрисдикції щодо вимог до діяльності в Азовському морі і Керченській протоці.

Другий етап слухань — дебати сторін — заплановані на 13 і 14 червня.

«У четвер уранці ми почуємо протягом трьох годин їхні (російської сторони — ред.) заперечення на нашу позицію. У п’ятницю в другій половині дня ми закінчимо цей тиждень представленням української позиції, і будемо чекати після цього вже на позицію суду щодо вирішення справи по юрисдикції», — заявила Зеркаль.

Нагадаємо, у вересні 2016 року Україна подала до суду позов, у якому звинуватила Росію в порушенні Конвенції з морського права в українських територіальних водах у Чорному морі, Азовському морі та Керченській протоці.

У травні 2017-го відбулося перше процедурне засідання Трибуналу за Конвенцією з морського права ООН, в рамках якого створили арбітраж для розгляду спору України проти РФ. У лютому 2018-го до Постійної палати третейського суду в Гаазі подали меморандум, тобто пакет доказів того, що Росія порушує суверенні права України в Чорному та Азовському морі й у Керченській протоці, було подано 19 лютого 2018 року. Зі свого боку Росія подала до Міжнародного трибуналу свої заперечення щодо юрисдикції цієї інституції розглядати позов України проти РФ.

10 червня 2019 постійна палата Третейського суду в Гаазі почала слухати позов України проти Росії через порушення права на доступ до власних територіальних вод навколо анексованого Криму.

Поділитись: