Україна розпочне переговори зі США щодо гарантій безпеки до вступу в НАТО — Єрмак

Керівник Офісу президента Андрій Єрмак на засіданні Конгресу місцевих та регіональних влад при президентові України, Івано-Франківськ, 30 липня 2023 року
Керівник Офісу президента Андрій Єрмак на засіданні Конгресу місцевих та регіональних влад при президентові України, Івано-Франківськ, 30 липня 2023 рокуОфіс президента України

Україна розпочне переговори зі Сполученими Штатами Америки щодо двосторонньої угоди про надання безпекових гарантій. Вони діятимуть, доки Україна стане членом НАТО.

Про це розповів керівник Офісу президента Андрій Єрмак.

Переговори відбудуться наступного тижня в межах Спільної декларації про підтримку України, яку підписали лідери країн «Великої сімки».

Єрмак заявив, що до цієї декларації вже приєдналися понад десять інших країн, і «майже щотижня долучаються нові».

Тепер із тими, хто підтримав декларацію, Україна укладе систему двосторонніх договорів, що міститимуть конкретні гарантії безпеки.

«Безпекові гарантії для України будуть конкретними й довготривалими зобов’язаннями, що забезпечать здатність України перемагати зараз і стримувати російську агресію в майбутньому. Це будуть чітко описані формати й механізми підтримки», — наголосив керівник Офісу президента.

Ідеться про оборонну та фінансову допомогу, а також про санкції та покарання росії.

Що отримала Україна після саміту НАТО? 

Президент Володимир Зеленський після саміту НАТО у Вільнюсі, який відбувся 11–12 липня, заявив, що Україна отримала підтримку лідерів і недвозначність щодо членства в Альянсі.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг пообіцяв, що НАТО запросить Україну приєднатися до Альянсу, «коли союзники погодяться та будуть виконані умови», а процес членства «перейде із двоетапного на одноетапний шлях». Це може означати, що Україну запросять вступити до НАТО без плану дій щодо членства (ПДЧ).

На полях саміту НАТО у Вільнюсі лідери «Групи семи» (G7) погодили Спільну декларацію про підтримку України, у якій зазначили, що кожен із них працюватиме з Україною над довгостроковими зобов’язаннями та домовленостями у сфері безпеки. Також міністрові оборони Олексію Резнікову вдалося офіційно сформувати коаліцію з підготовки українських пілотів на літаках F-16. Туди увійшли 11 країн-партнерів України.