Україна святкувала 29-ту річницю Дня Незалежності. Розповідаємо, як проходив день

Марш захисників у Києві, 24 серпня 2020 року
Марш захисників у Києві, 24 серпня 2020 рокуАндрій Новіков/hromadske

24 серпня Україна відзначала 29—ту річницю своєї незалежності. По всій країні відбулася низка заходів. Як і минулого року, офіційно парад не заплановано, натомість волонтери провели Марш ветеранів.

Спочатку новіші

У порядку додавання

За порядком під час заходів у Києві стежитимуть понад 4 тисячі поліціянтів та військовослужбовців Нацгвардії. Залучать також представників Державної служби з надзвичайних ситуацій та Служби безпеки.

Також вулиці охоронятимуть 200 співробітників поліції діалогу. Вони мають надавати людям роз’яснення, щоб не допустити конфліктних ситуацій.

Окрім того, київська поліція вже посилила наряди у місцях проведення заходів, до обстеження яких залучили вибухотехніків та кінологів.

Сьогодні у Києві урочистим заходам нададуть «більше духовної складової», для цього всі урочистості перенесуть з Хрещатика/Майдану Незалежності до Михайлівської та Софійської площі, заявляли раніше в уряді.

Спершу президент Володимир Зеленський покладе квіти біля хреста героям Небесної сотні, а згодом вшанує пам'ять загиблих захисників біля стіни пам'яті Михайлівського собору. Також він вручить державні нагороди. В усіх інших містах також мають провести покладання квітів до пам'ятних знаків та місць поховань борців за незалежність.

Щодо військового параду, офіційно його не проводитимуть. Але волонтери планують організувати Марш захисників України, який проводили й торік.

Вітання Україні з річницею незалежності надійшли від президентів США, Франції, Німеччини, Швейцарії, Польщі, Угорщини, Словаччини, Італії, Казахстану, Таджикистану, Єгипту, Перу. Привітання надіслали також король Саудівської Аравії та королева Великої Британії, а також Папа Франциск. В Офісі президента зазначили, що цей список ще не повний.

Також американські дипломати вирішили записати відеопривітання — пісню «Ой, ходить сон».

<div class="iframely-embed" style="max-width: 640px;"><div class="iframely-responsive" style="padding-bottom: 41.8743%;"><a href="https://www.facebook.com/zelenskiy95/posts/2613614115555615" data-iframely-url="https://cdn.iframe.ly/api/iframe?url=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fzelenskiy95%2Fposts%2F2613614115555615%3F__cft__%5B0%5D%3DAZWx8IoWIBWHb4NiBCsB0ihe4DwpDpXd8craxFvBAIURNlSwjb_ZYQqqyUO0uqE77KYPU7F11enub5-j0DTbjeDdD7S4zxu8lEcT_AX4LM0Bazk8btggzHFObE9evT215zVSw1KlRhlfTiNn4mT5hEhE%26__tn__%3D%252CO%252CP-R&amp;key=c06e5a774d4cfbe1376d6ba3e8989855"></a></div></div><script async src="https://cdn.iframe.ly/embed.js" charset="utf-8"></script>

На час святкування Дня Незалежності у центрі Києва обмежать рух транспорту на низці вулиць. Так, з 16:00 23 серпня і до закінчення святкування 24 серпня обмежать вулиці, прилеглі до Михайлівської площі.

А з 24 серпня з 08:00 перекриті Хрещатик, площа Бессарабська та Володимирський узвіз. З повним переліком вулиць можна ознайомитися тут.

Карта перекритих доріг 24 серпня 2020 рокуМВС

Церемонія на Софійській Площі розпочалася з підняття державного прапора. Згодом Михайло Хома, більш відомий як DZIDZIO, заспівав гімн України. Опісля слово взяв Зеленський.

У своїй промові він звернув увагу на те, що 29 днів поспіль на Донбасі немає поранених та загиблих українських військових, оскільки діє перемир'я. Також згадав зусилля української влади у боротьбі з коронавірусом.

У своїй промові Зеленський наголосив, що тимчасово окуповані території Донецької та Луганської областей і анексований Крим згодом повернуться до України. Каже, що за одного українського розвідника країна готова віддати тисячу, бо «Україна своїх не лишає».

Гарант наголосив, що будує країну, яка буде першою в Європі за людським щастям, а не лише за територією. Також це має бути країна, «куди наші люди захочуть повертатися хорошими дорогами» та «яка завжди зможе дати відсіч агресору, вірусу, світовій кризі».

Президент Володимир Зеленський виступив з промовою на Софійській Площі, Київ, 24 серпня 2020 рокуОфіс президента
<div class="iframely-embed" style="max-width: 640px;"><div class="iframely-responsive" style="padding-bottom: 41.8743%;"><a href="https://www.facebook.com/zelenskiy95/posts/2613614115555615" data-iframely-url="https://cdn.iframe.ly/api/iframe?url=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fzelenskiy95%2Fposts%2F2613614115555615%3F__cft__%5B0%5D%3DAZU0FhpXAlPoLlHd27-DviF4G9DTg9x93Ds6EB8kVdzFwoSvK-AndMdSQYJz0hQTmmT-vnwWKY2Oo315BDlAEDop0K5HZeSX8yRu0CigKf5qqarBwwC6CYBJIxsuCHQAPT7Ac2B9GOVjz3yAPBg42RHN%26__tn__%3D%252CO%252CP-R&amp;key=c06e5a774d4cfbe1376d6ba3e8989855"></a></div></div><script async src="https://cdn.iframe.ly/embed.js" charset="utf-8"></script>

Президент попросив усіх, хто хоче допомогти Україні в її розвитку, долучатися. Всіх інших просить не заважати й «не плутатися під ногами країни, яка рухається вперед». Створити Україну мрії, каже, можна лише спільно силами людей зі всіх 25 регіонів.

Згодом розпочалася церемонія вручення державних нагород України. Зокрема, нагороди від президента отримали білоруський виконавець Сергій Міхалок (соліст гурту Brutto, екслідер гурту «Ляпис Трубецкой) та актор, режисер та композитор Михайло Хома, більш відомий як DZIDZIO.

Також нагородили низку військовослужбовців за вагомий особистий внесок у зміцнення обороноздатності країни, мужність, зразкове виконання службових обов'язків та професіоналізм.

Окремо гарант оголосив про заснування двох нових премій: імені Бориса Патона (за внесок у розвиток науки) та імені Мирослава Скорика (за внесок у розвиток музичного мистецтва).

А зранку президент Володимир Зеленський разом з дружиною Оленою взяли участь у святковому молебні «Молитва про мир та благословення України» у Софії Київській, передає пресслужба його Офісу. Молитви за Україну проголосили предстоятелі церков і керівники релігійних організацій.

Більш ніж третина населення України народилася вже у незалежній державі, сказав у своєму привітанні прем'єр-міністр Денис Шмигаль. Російська агресія, за його словами, нагадала всім, що «незалежність — це точно не даність».

Додає, що українці живуть в країні, де незалежність здобували десятками поколінь, тисячі людей загинули в боях за територіальну цілісність та суверенітет України. Подякував усім, хто продовжує за це боротися.

У Парку імені Тараса Шевченка розпочався Марш захисників, організований волонтерами. Участь у марші беруть бійці Збройних сил, добровольчих батальйонів, організації ветеранів бойових дій та родин загиблих бійців. Вони пройдуть до Європейської площі.

Перший марш відбувся у 2019 році. Тоді його організували як альтернативу традиційному параду, який скасував президент Володимир Зеленський.

У складі маршу також йде колона, яка хоче привернути увагу до Андрія Антоненка, Юлії Кузьменко та Яни Дугарь — підозрюваних у вбивстві журналіста Павла Шеремета.

Тим часом в Одесі зранку також зібралися на Марш захисників, він розпочався біля Оперного театру. Кількасот учасників пройшли ходою через Куликове поле до Меморіалу воїнам бойових дій, розташованого біля будівлі Одеської обладміністрації.

Офіційна урочиста церемонія відзначення Незалежності України на Софійській площі у Києві завершилася попурі з українських пісень різних років у виконанні відомих артистів.

Уривки з пісень виконували низка українських співаків, зокрема, Джамала, Олександр Пономарьов, Ніна Матвієнко, Тарас Тополя, Потап, Олег Вінник, Monatik, Ірина Білик, Руслана, Тіна Кароль, Наталія Могилевська та інші.

Пісні звучали здебільшого українською мовою, також виконали й кілька російськомовних уривків.

Тим часом, за інформацією КМДА, у столиці станцію метро «Хрещатик» та пересадку зачинили для проведення перевірки — надійшов анонімний дзвінок про мінування.

Українці за час незалежності обрали 6 президентів і 8 парламентів, також шість разів брали участь у місцевих виборах — про це у своєму привітанні сьогодні нагадала Центральна виборча комісія.

У комісії оприлюднили фото різних років, які зафіксували історичні моменти з виборчих дільниць та участі в національних акціях.

«Ми не знаємо, хто ці люди на фото. Єдине, що всіх їх об’єднує, — національність і повага до свого вибору. Ми не знаємо, чи жалкували вони коли-небудь про позначку в бюлетені, але переконані, що їм не соромно за себе перед самими собою», — зазначили в ЦВК.

Вишиванковий фестиваль в Одесі — сьогодні завершальний, четвертий день. Традиційно в останній день фестивалю, який припадає на День прапора або День Незалежності, організовують вишиванковий ланцюг від пам'ятника Дюку через Потьомкінські сходи до морського порту.

Але цього року через карантин від справжнього ланцюга вирішили відмовитися, замінивши його віртуальним фотоланцюгом.

У цей час в Києві колона учасників Маршу захисників продовжує рухатися центром міста. Люди переважно у військовій формі та у вишиванках, з прапорами та квітами у руках.

Серед них є також колона кримчан, які йдуть з державними прапорами України, передає «Укрінформ». Окремо йде колона жіночого ветеранського руху.

У ході також беруть участь родини полонених і зниклих безвісти. На Марш приїхали люди з різних областей України. Окремо йдуть представники полку «Азов», об’єднання «Сокол», Нацкорпусу.

Люди йдуть з дотриманням дистанції — на відстані витягнутої руки. Водночас багато людей йдуть без масок. На Марші чергують Нацполіція, поліція діалогу, медичні бригади.

Міністр закордонних справ Німеччини Гайко Маас долучився до українського колеги Дмитра Кулеби та спільно з ним поклав квіти до Стіни пам'яті загиблих за Україну. Зараз очільник німецького МЗС перебуває в Україні з робочим візитом.

Це стіна Михайлівського Золотоверхого монастиря вздовж вулиці Трьохсвятительської неподалік Михайлівської площі. На 11 частинах Стіни пам’яті розміщені фотографії та інформація про понад 4 тисячі загиблих військових ЗСУ, Нацгвардії, Держприкордонслужби та інших.

Про можливе мінування «Хрещатику» та ще кількох столичних об’єктів (яких саме, не зазначено) сповістили правоохоронців. Як повідомили у Нацполіції, там зараз працюють слідчо-оперативні групи, вибухотехніки та кінологи зі службовими собаками. За результатами перевірки ухвалять процесуальне рішення.

Напередодні, 23 серпня, активісти та волонтери Бахмута запустили в небо над тимчасово окупованим Донецьком великий прапор України. Таким чином вони привітали всіх з Днем прапора та Днем Незалежності України. Відео запуску прапора з'явилося на сторінці «Вільне радіо».

В небо запустили 50 кульок синього і жовтого кольору, до яких прикріпили полотнище Державного прапора й листівки з привітаннями.

У річницю незалежності України в Азербайджанському національному музеї килима з’явився аудіогід українською. Це зроблено в межах проєкту Олени Зеленської з поширення української мови у світі.

В Офісі президента розповіли, що домовленостей про створення аудіогіда гарант та його дружина досягли у грудні 2019 року під час візиту до Азербайджану. Роботи з перекладу, озвучування та інтеграції аудіогіда до системи музею тривали майже вісім місяців.

Це не перший такий аудіогід. У червні цього року українською також «заговорив» один з найбільших музеїв Австрії — художня галерея Альбертіна (м. Відень).

Станцію метро «Хрещатик» перевірили, вибухонебезпечних предметів там не виявили. Тепер метрополітен працює у звичайному режимі.

Ще трохи фото з Маршу захисників у Києві.

Посилено сьогодні працює не лише поліція, а й столичні вогнеборці. Сьогодні у центрі столиці, де збирається найбільше людей, чергує основна та спеціальна пожежно-рятувальна техніка. Також сформовані піші патрулі, які слідкують за безпекою громадян.

А ось у Львові сьогодні відбувся Марш Нескорених, метою якого було вшанувати пам'ять загиблих героїв та морально підтримати українських військових. Як пише міська рада, марш пройшов від Личаківського кладовища до Гарнізонного храму і зупинкою на коротке Віче біля пам’ятника Тарасу Шевченку.

Марш відбувся вже вдруге. Торік охочі також могли взяти участь у цій події. Ідею провести марш запропонував ветеран 93 механізованої бригади «Холодний Яр» Артур Кирєєв.

Чергове повідомлення про вибухівку. З аеропорту «Київ» сьогодні довелося евакуювати понад 150 пасажирів. Кінологи та працівники вибухотехнічної служби вибухівку там не знайшли. Роботу аеропорту відновили.

Також фахівці перевірили адмінбудівлю на Європейській площі та майдан Незалежності — вибухівок ніде не знайшли. Продовжують перевіряти інші об’єкти.

На цьому офіційна частина урочистостей завершена, однак свято триває. Редакція hromadske вітає усіх з Днем Незалежності.