Міністерство закордонних справ України направило лист до Росії з вимогою звільнити українських військових та кораблі й за потреби обговорити процедуру звільнення.

Про це в інтерв’ю Громадському повідомив радник міністра закордонних справ України Тарас Качка.

«Йде від українського МЗС на російське чітка нота з вимогою про те, що, по-перше, не потрібно розповідати на весь світ про те, що ви не будете виконувати (рішення Міжнародного трибуналу з морського права — ред.), тому що ми вважаємо, що це порушення. По-друге, що ми готові сідати і говорити про те, яким чином це буде організовано. Хоча з іншого боку — це власне завдання РФ, щоб вони були передані в Україну. І фактично вже минуло кілька днів від оголошення рішення, вони б уже мали б бути у Києві чи в Одесі», — сказав Тарас Качка.

Він додав, що наразі заяви РФ лунають лише для того, щоб «зберегти обличчя», але виконати рішення трибуналу їм доведеться:

«РФ очевидно хоче найближчими днями ухвалити рішення суду для того, щоб удати, що вони відпустили моряків не через рішення Гамбурзького трибуналу. Заява Пєскова вказує, що сюжет буде саме таким. Втім, якщо вони наприклад ухвалять рішення, що «моряки винуваті, вирок шість місяців, а три місяці вони вже відсиділи, тому ми їх відпускаємо» — це теж буде вважатися порушенням. Тому що саме у цій справі ми наголошуємо, що сам факт їхнього захоплення, тримання шість місяців під вартою — це все порушує імунітети кораблів і моряків. Відповідно ми будемо вимагати компенсації», — сказав Качка.

Нагадаємо:

  • 25 травня Міжнародний трибунал з морського права задовольнив позов України та зобов'язав Росію негайно звільнити 3 українських військово-морських кораблів та 24 членів їхніх екіпажів.
  • Водночас прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков заявив, що Кремль не планує звільняти 24-х українських моряків: вони залишаться під вартою, адже нібито трибунал не мав юрисдикції для вирішення Керченського конфлікту.
  • В українському МЗС наголошують, що Росія порушила основний принцип імунітету військових кораблів, гарантований Конвенцією ООН з морського права, адже судна «Бердянськ», «Нікополь» та «Яни Капу» затримали в територіальних водах України. Але дії Росії в будь-якому випадку порушували б Конвенцію, навіть якщо б йшлося про територіальні води Росії — військові кораблі та їхні екіпажі не можуть бути заарештовані силовиками іноземних держав та піддані юрисдикції іноземних судів.

ранку 25 листопада 2018 року українські кораблі та рейдовий буксир планово вийшли з порту Одеси до порту Маріуполя. Під час цього завдання російське судно протаранило український буксир та пошкодило його. При виході з Керченської протоки російські судна обстріляли та захопили українські кораблі біля Керченської протоки. Загалом на трьох суднах були 24 українських військових, двоє з них службовці СБУ. Троє з них дістали поранення.

Усіх українців звинуватили у незаконному перетині кордону Російської Федерації в Чорному морі. 29 листопада 2018-го їх вивезли до СІЗО Москви.

17 квітня Лефортівський суд Москви продовжив арешт усім 24-ом українським військовополоненим морякам на 3 місяці. Раніше термін досудового слідства продовжили до серпня.

Поділитись: