Українці в Канаді подали позов до суду, щоби зупинити повернення турбіни для «Північного потоку»

Світовий Конгрес Українців (СКУ) подав до суду позов про перегляд рішення канадського уряду, за яким країна поверне газову турбіну для «Північного потоку—1» попри санкційні обмеження.

Про це йдеться у заяві Світового конгресу українців.

Кілька днів тому СКУ разом із Конгресом Українців Канади (КУК) звернувся до уряду Канади щодо скасування рішення, яке дозволяє компанії Siemens повернути відремонтовані турбіни для російського газогону «Північний потік-1» до Німеччини. Організації закликали уряд забезпечити, щоб усі санкції, запроваджені Канадою проти рф, залишалися в силі та були значно посилені.

«Наразі наші спроби були безуспішними, і ми не мали іншого вибору, окрім як подати позов до суду. Сьогодні у Федеральному суді Канади ми, Світовий Конгрес Українців, разом із Даніелем Білаком, громадянином Канади, практикуючим юристом і резидентом України, подали позов про судовий перегляд», — йдеться у заяві.

Організація наполягає, що рішення про надання дозволу не було обґрунтованим, прозорим та належним чином дозволеним, а винятки з режиму санкцій проти рф «є абсолютно неприйнятним».

СКУ вимагає, щоб дозвіл на повернення турбіни анулювали. Окрім того, цей судовий позов має на меті створити прецедент, згідно з яким турбіни «Північного потоку-1», що залишилися, не повинні обслуговуватися на канадській землі, а санкції не повинні бути скасовані.

«Цей позов має створити основу для всіх залучених сторін для пошуку рішення, яке не мінятиме турбіни на життя українців», — зазначає організація.

Що передувало?

14 червня «Газпром» заявив, що скоротить постачання газу до Німеччини трубопроводом «Північний потік-1» через нібито несвоєчасне проведення ремонтних робіт компанією Siemens. Та нібито не поставила необхідне для ремонту обладнання, яке обслуговується в Канаді.

Річ у тім, що до Монреаля на ремонт відправили турбіну для «Північного потоку», але вона застрягла там через санкції проти російської нафтової та газової промисловості, які уряд Канади запровадив раніше. Німеччина, яка вже зіткнулася з енергетичною кризою, запропонувала обхідний шлях для турбіни через ФРН.

Міністр економіки Німеччини Роберт Хабек запевняв, що першим виступатиме за посилення санкцій проти рф, але вони не мають шкодити Німеччині більше, ніж росії та путіну. За його словами, передання турбіни позбавило б кремль приводу тримати трубопровід закритим.

Україна виступала проти передавання турбіни. Але 10 липня міністр природних ресурсів Канади Джонатан Вілкінсон оголосив, що країна все-таки передасть її. МЗС та Міненергетики України закликали Канаду скасувати це рішення: мовляв, росія може продовжувати постачання газу до Німеччини в повному обсязі й без цієї турбіни, а її передання дозволить кремлю й надалі використовувати енергетику як інструмент гібридної війни проти Європи.