Українці зможуть через «Дію» подати до міжнародного Реєстру заяви про збитки, завдані росією

Місцеві жителі в охопленій війною Авдіївці, Донецька область, 12 квітня 2023 року
Місцеві жителі в охопленій війною Авдіївці, Донецька область, 12 квітня 2023 рокуAP Photo / Libkos

Жителі України, які постраждали від російської агресії, зможуть подати заяву про відшкодування збитків до Міжнародного Реєстру збитків. Послуга стане доступною на порталі та в застосунку «Дія».

Про це повідомляє пресслужба Міністерства юстиції України.

«Подання заяв через "Дію" до міжнародного Реєстру збитків важливий крок для фіксації збитків та підтвердження усіх втрат, завданих росією. "Дія" стає важливою частиною передачі й відображення масштабів збитків, щоб надалі запустити компенсаційний механізм», —зазначив міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров.

Перший етап розпочнеться у квітні цього року — українці зможуть сформувати заявки про пошкоджене або зруйноване житлове нерухоме майно за наявності Акту про обстеження від місцевої влади.

Із часом планується уможливити подання заяв до Реєстру навіть без звернення до місцевої влади.

Крім того, згодом перелік категорій збитків через агресію рф розширять. До Реєстру можна буде подавати заяви щодо:

  • завданої шкоди життю та здоров’ю;
  • примусового переміщення та вимушеного переселення;
  • злочину катування та сексуального насильства;
  • інших ушкоджень та завданих збитків.

У майбутньому заяви про завдану шкоду бізнесу та інфраструктурі зможуть подати юридичні особи та держава.

Міжнародний Реєстр збитків

У 2023 році Рада Європи створила міжнародний Реєстр збитків, завданих агресією російської федерації проти України, що стало основою для створення компенсаційного механізму.

Робота Реєстру збитків полягатиме у зборі заяв та доказів щодо відшкодування збитків, втрат чи шкоди, завданих унаслідок агресії рф проти України, що в майбутньому використають задля фіксації обсягів і наслідків російського вторгнення.

Згодом це дозволить запустити процес виплати репарацій постраждалим через компенсаційний механізм, робота над реалізацією якого вже триває.

Наразі 43 країни та ЄС (зокрема всі держави G7) приєдналися або висловили намір приєднатися до Розширеної часткової угоди про Реєстр збитків, завданих агресією російської федерації проти України, та стали учасниками Реєстру збитків.

Авторка: Дар'я Головко