Українців немає серед постраждалих і затриманих у Казахстані — МЗС
Загиблих, постраждалих або затриманих українців під час масових протестів у Казахстані немає. Українське посольство надає консульську допомогу громадянам, які через скасовані авіарейси не можуть залишити країну.
Про це нам повідомив речник Міністерства закордонних справ Олег Ніколенко.
За інформацією відомства, зараз найбільша кількість українців у місті Алмати — 116. Міжнародний аеропорт Алмати призупинив обслуговування цивільних літаків і використовується для військово-транспортної авіації держав-членів ОДКБ.
Ніколенко наголосив, що всіх застряглих громадян забезпечили тимчасовим житлом та харчами. Загроз їхньому життю чи безпеці немає. Посольство підтримує з усіма пасажирами постійний зв’язок та повідомляє їх про подальші кроки.
Коли українці зможуть виїхати?
За попередньою інформацією, 9 січня планується відновлення регулярних авіарейсів за маршрутом Нур-Сулатан — Київ. МЗС України взаємодіє з урядами іноземних держав, громадяни яких також не можуть залишити територію Казахстану.
«Беручи до уваги тривалу силову операцію та складну безпекову ситуацію, зокрема в Алмати та Алматинській області, нині найбезпечнішим варіантом для українців є залишатися в місцях їхнього тимчасового проживання», — зазначив Ніколенко.
Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба доручив дипломатам пропрацювати альтернативні шляхи виїзду наших громадян із Казахстану в разі істотних затримок відновлення регулярного авіасполучення. До цієї роботи долучилися всі українські посольства в регіоні.
«Водночас головною передумовою будь-яких подальших заходів є стабілізація безпекової ситуації», — додав речник МЗС України.
Чому люди вийшли на протести у Казахстані?
Люди вийшли на протести після того, як уряд запровадив з 1 січня 2022 року нову ціну на зріджений нафтовий газ: більшість транспорту в Мангістауській області заправляється цим паливом, але нинішній розмір мінімальної заробітної плати робить його фактично недоступним.
Протестувальники вимагали вдвічі знизити ціну, а область забезпечити постійним запасом газу, оскільки наразі вони стикаються зі збоями в його подаванні.
Зрештою президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв 4 січня оголосив про зниження ціни на газ (а втім, лише в Мангістауській області). Окрім того, люди вимагали відставки уряду — цю вимогу виконали зранку 5 січня.
Менше з тим, протестувальників це не зупинило, і 5 січня акції тривали: люди вимагали відставки колишнього президента Нурсултана Назарбаєва з посади очільника Ради безпеки — оскільки він, на думку громадян, пішов із посади глави держави лише формально.
Після цього в Казахстані оголосили режим надзвичайної ситуації, а Токаєв заявив, що очолить Раду безпеки Казахстану замість Назарбаєва. Заворушення у країні Токаєв пов'язує зі «змовниками, яких підтримують фінансово», та пообіцяв жорстко реагувати.
На тлі масових протестів у країні президент Токаєв звернувся до держав-членів Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ) по допомогу у придушенні протестів і заявив про «терористичну загрозу».
- Поділитися: