Україні потрібні чіткі гарантії безпеки, зокрема з боку Росії — Зеленський
Президент України Володимир Зеленський заявив, що, оскільки Будапештський меморандум не працює — Україні потрібні гарантії безпеки, і насамперед з боку Росії.
Про це він заявив на спільному брифінгу з президентами Литви та Польщі Ґітанасом Науседою та Анджеєм Дудою.
«Не є секретом, що «Будапешт» (меморандум — ред.) не працює, і ми з вами чітко розуміємо, без жодних ілюзій, що України нині немає в жодному з безпекових альянсів… Ми самі себе захищаємо за підтримки наших партнерів», — заявив глава держави.
Меморандум щодо гарантій безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (Будапештський меморандум) було укладено 5 грудня 1994 року між Україною, Росією, Великою Британією та США. Він мав гарантувати безпеку України після її відмови від ядерного статусу. Того ж дня Україна приєдналася до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї.
Водночас, за словами Зеленського, українці продовжують гинути, тому Україні вже зараз потрібні чіткі та конкретні безпекові гарантії.
«Ми хочемо знати, що ми зможемо захистити своїх людей, свої домівки. І не тільки самі. Тут дуже потрібно, щоб була підтримка інших партнерів», — заявив він.
Глава держави зауважив, що серед країн, які надають чіткі гарантії безпеки, повинна бути і Росія: адже біля українських кордонів і на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей зосереджено майже 150 тисяч військ РФ.
«Не секрет, що я багато разів пропонував президенту Росії сісти за стіл перемовин і говорити, бо це питання діалогу, а не питання умов абощо. Я так вважаю», — додав президент.
Допомога партнерів
На тлі загрози повномасштабного російського вторгнення багато західних країн, зокрема й Литва з Польщею надають Україні військову допомогу. Наприкінці 2021 року глави міністерств оборони країн Балтії висловили одностайну думку щодо необхідності підтримувати Україну постачанням озброєння.
У грудні міністр оборони Литви заявив, що його країна готова всіма способами підтримувати Україну на тлі ймовірного нового вторгнення Росії — навіть передати Україні летальну зброю. Країна передала нам партію зенітно-ракетних комплексів Stinger та боєприпаси оборонного призначення.
23 лютого уряд Литви схвалив надання Україні термінової допомоги, зокрема озброєння та засобів цивільного захисту на 1,8 мільйона євро. Окрім того, Литва з-поміж інших країн погодилася підтримати членство України в ЄС, а ще — офіційно називає Росію стороною конфлікту на Донбасі, а не посередником.
Польща також погодила безплатну військову допомогу Збройним силам України, і разом із Великою Британією запустила новий тристоронній формат співпраці, спрямований на зміцнення безпеки нашої країни на тлі російської агресії та розвиток торгівлі між державами.
- Поділитися: