Українська консулка відвідала Саакашвілі в грузинському СІЗО. Каже, що його стан задовільний, на умови не скаржиться

Українська консулка 4 жовтня відвідала Міхеіла Саакашвілі, який перебуває в пенітенціарному закладі грузинського міста Руставі. Його затримали після приїзду в Грузію на муніципальні вибори 2 жовтня.

Про це нам повідомив речник МЗС Олег Ніколенко.

«Стан Міхеіла Саакашвілі задовільний, скарг на умови утримання він не висловлював. МЗС та посольство України в Тбілісі продовжать надавати Міхеілу Саакашвілі консульську і правову допомогу як українському громадянину. Консулка також взаємодіє із його адвокатами», — повідомив він.

Раніше президент України Володимир Зеленський повідомив, що докладе зусиль для повернення громадянина України Міхеїла Саакашвілі. Водночас віцепрем'єрка Грузії Тея Цулукіані заявила, що підстав для видання колишнього грузинського президента Україні немає.

Що Саакашвілі робить у Грузії?

Міхеіла Саакашвілі затримали 1 жовтня після його прибуття на батьківщину. У країні він заочно засуджений до трьох і шести років ув'язнення. Експрезидента Грузії одразу заарештували й перевели до пенітенціарної установи.

Крім того, після повернення Саакашвілі висунули ще одну підозру: він нібито зі своїми соратниками «планували вбивство опозиціонерів, щоб спровокувати заворушення і звинуватити владу».


У 2018 році Саакашвілі заочно засудили у Грузії до трьох років ув'язнення у справі про перевищення повноважень під час помилування засуджених за вбивство бізнесмена Сандро Гиргвліані та до 6 років ув'язнення у справі про побиття у 2005 році депутата парламенту Валерія Гелашвілі. Також Саакашвілі звинувачують у розтраті бюджетних коштів.


У травні 2019 року новообраний президент Володимир Зеленський повернув Саакашвілі українське громадянство, яке перед тим у нього забрав Петро Порошенко. А у 2020 році Саакашвілі став главою Виконавчого комітету реформ при президенті України.

Що відбувається в Грузії?

Минулого року у Грузії фіксували політичну кризу: після результатів першого туру парламентських виборів опозиційні політики відмовилися надалі брати участь у виборах, а своїх прихильників закликали не голосувати.

Після цього у країні підписали так звану угоду Шарля Мішеля про вихід із політичної кризи. Згідно з нею, в Грузії у 2022 році можуть відбутися дострокові парламентські вибори, якщо на осінніх виборах до місцевих органів влади керівна партія «Грузинська мрія» не зможе набрати 43% голосів.

«Грузинська мрія» вже встигла вийти з цієї угоди, але опозиція переконана, що політичні зобов'язання досі залишаються в силі. А втім, за попередніми результатами, владна партія здобуває перемогу на виборах 2 жовтня, а «Єдиний національний рух» Міхеїла Саакашвілі став другим.