Українська мова стане обов'язковою для складання ЗНО з 2025 року ㅡ мовний омбудсмен Кремінь

Українська мова стане обов'язковою для складання іспитів для вступу до вищих навчальних закладів з 1 січня 2025 року. Наразі учасники зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) можуть також обрати мову національної меншини в Україні.

Про це розповів Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь в інтерв'ю «Радіо Свобода».

Він, зокрема, заявив, що українська має бути обов'язковою для ЗНО, однак і якість викладання та самих тестів також потрібно поліпшувати.

«Щоб тести ЗНО мали, крім усього іншого, високу оцінку. Бо, скажімо, вимоги до сертифікатів рівня володіння державною мовою державними службовцями відповідають європейським стандартам і рекомендаціям. Хочеться, щоб і ЗНО відповідало аналогічним критеріям. І щоб вони були чіткими, зрозумілими й прозорими», ㅡ каже Кремінь.

Він зазначив, що вже зараз ЗНО «потерпає від різноманітних атак». Зокрема, критики заявляли, що воно, з одного боку, дискримінує окремих вступників до українських університетів, з іншого боку — нібито не дає об'єктивної картини знань і навичок випускників закладів освіти.

«Але ЗНО як обов’язкове для складання – один із критеріїв і факторів боротьби з корупцією на рівні вступу до вишів», ㅡ сказав мовний омбудсмен.

А якою мовою можна складати ЗНО зараз?

Згідно із наказом Міністерства освіти України від 10 січня 2017 року, учасник зовнішнього незалежного оцінювання може обрати мову для складання іспиту серед мов національних меншин в Україні.

За запитом учасників тестування завдання з історії України, математики, біології, географії, фізики та хімії перекладають кримськотатарською, молдовською, польською, російською, румунською чи угорською мовами. У реєстраційній картці учасник ЗНО може зазначити, яку саме мову він обиратиме для складання іспиту.

Водночас щороку обов'язковим для всіх учасників ЗНО є іспит з української мови. У 2020 році його результати не надто надихали. Як зазначав Український центр оцінювання якості освіти, незалежне оцінювання з української мови та літератури не склали 8,32% учасників — тобто кожен 12-й старшокласник.

Мовне питання

Нагадаємо, з 16 січня в Україні набула чинності стаття 30 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», за якою вся сфера обслуговування має перейти на українську. Більше про це читайте у нашому матеріалі.

Сам закон набув чинності у липні 2019-го. Згідно з ним, єдиною державною мовою в Україні є українська, і вона обов’язкова для органів державної влади і публічних сфер на всій території держави.

Зокрема, українську мають вживати в освітній та медичній сферах, у трудових відносинах та у сфері обслуговуванні споживачів, а також під час публічних заходів, у рекламі тощо.

Також закон зобов'язує посадовців володіти українською та послуговуватись нею під час виконання службових обов’язків. Знадобиться українська й для набуття громадянства України — усі охочі муситимуть скласти іспит на рівень володіння державною мовою. Більше про це читайте тут.