В Україні почали частіше скаржитися на порушення закону про мову в освітньому процесі. Причина у дистанційному навчанні

До Секретаріату уповноваженого із захисту державної мови почала надходити значно більша кількість скарг щодо порушень мовного закону в освітньому процесі. Основною причиною цього є перехід на дистанційне навчання.

Про це повідомив мовний омбудсмен Тарас Кремінь.

Він зазначив, що скарги стосуються порушень Закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

«На жаль, із переходом більшості навчальних закладів на дистанційну форму навчання, кількість таких випадків і форм самих порушень вражає», — каже омбудсмен.

Він переконаний, що це пов'язано як із відсутністю контролю за виконанням навантаження педагогічними та науково-педагогічними працівниками зі сторони адміністрацій закладів освіти, так і свідомим ігноруванням мовного законодавства.

Кремінь нагадує, що відповідно до закону мовою освітнього процесу на всіх рівнях (дошкільної, загальної середньої, професійної, професійно-технічної, фахової передвищої та вищої), а також позашкільної та післядипломної освіти в закладах освіти є державна мова.

Омбудсмен просить також у разі виявлення порушень мовного закону фіксувати це на фото, відео чи аудіо і надсилати скарги як до адміністрації закладів освіти чи соціальної сфери, так і до уповноваженого із захисту державної мови.

Що за закон?

Мовний закон в Україні набув чинності 16 липня 2019 року. Якщо коротко — цей закон закріплює, що єдиною державною мовою в Україні є українська і вона обов’язкова для органів державної влади та публічних сфер на всій території держави.

Відповідно до закону, державна мова має використовуватися в освітній та медичній сферах, у трудових відносинах та у сфері обслуговування споживачів, а також у публічних заходах, рекламі та інших сферах. Крім того, закон зобовязує посадовців володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків. Дія цього закону не поширюється на сферу приватного спілкування та здійснення релігійних обрядів.