Українське законодавство не гарантує працівникам виплати зарплат під час карантину. Такі обмежувальні заходи, що нині впроваджують через розповсюдження коронавірусу, майже не прописані в українських законах.

Про це в ефірі «Нині вже» на hromadske, коментуючи обмежувальні заходи через коронавірус, сказала адвокатка, радниця юридичної фірми «Василь Кісіль і партнери» Валерія Савчук.

«Одна з небагатьох згадок є в законі про відпустки, де сказано, що одному з батьків надається відпустка без збереження зарплати на період карантину для догляду за дітьми до 14 років. Це одна з небагатьох гарантій законодавства. Але ця відпустка без збереження зарплати», — зазначила вона.

Інших спеціальних норм закон не передбачає. Кодекс законів про працю, як відомо, діє з радянських часів і не адаптованих до сучасних реалій.

Саме тому, зазначає адвокатка, усі питання вирішуються на договірних засадах між роботодавцем і працівником.

«Багато роботодавців розглядають можливість дистанційної роботи. Це не врегульовано законодавством, працівники і роботодавці самостійно визначають правила такої роботи... Відповідно, і заробітна плата буде зберігатися для працівників», — зазначила вона.

Як відомо, 12 березня по всій Україні почався карантин у зв’язку з розповсюдженням у світі коронавірусу.

«Є інформація, що на позачерговому засіданні Верховної Ради (вранці 17 березня) розглядатимуть питання про можливість направлення працівників у відпустку без збереження заробітної плати, як тих, які мають дітей, так і тих, які не мають дітей. Це добре для деякого бізнесу, але для працівників це не є допустима ситуація, оскільки вони фактично втрачають зарплату на цей період», — додала Савчук.

З 16 березня Україна на два тижні закрила кордон для іноземних громадян, щоб обмежити поширення коронавірусу.

А з 17 березня Україна закриє пасажирське авіасполучення. Також у Києві закриють усі заклади торгівлі, крім продуктових магазинів, аптек, автозаправок і банків. Не працюватимуть заклади харчування, але вони зможуть приймати онлайн-замовлення для доставки їжі. З 17 березня максимально обмежується пересування людей між Києвом та іншими населеними пунктами. 

На сьогодні в Україні відомо про 5 випадків зараження коронавірусом, один з них летальний — 13 березня від коронавірусу померла 71-річна пацієнтка з Радомишля на Житомирщині. Четверо інфікованих — у Чернівецькій області.

Президент Зеленський рекомендував уряду заборонити залізничне та автобусне сполучення між містами і областями.

Коронавіруси — це велика родина респіраторних вірусів, які можуть спричиняти захворювання різного ступеню тяжкості: від звичайної застуди до тяжкого гострого респіраторного синдрому.
Захворювання, яке викликав новий коронавірус, називається COVID-19. Це інфекційне захворювання, спричинене коронавірусом, невідомим науці раніше. Вірус вперше зафіксували в китайському місті Ухань у грудні 2019 року. Тоді більшість людей, уражених новим вірусом, були пов’язані з ринком у цьому місті. На сьогодні вірус передається повітряно-крапельним шляхом від людини до людини.

Найпоширеніші симптоми:

Головний біль, кашель, лихоманка та утруднення дихання, в деяких випадках — діарея або кон'юнктивіт. Інкубаційний період триває від 2 днів до 2 тижнів.

Новий штам коронавірусу може викликати тяжку форму пневмонії. Перебіг хвороби залежить від імунітету людини. Більшість людей, які померли внаслідок зараження вірусом, мали проблеми зі здоров’ям, зазначають в МОЗ. Серед померлих багато людей літнього віку з хронічними захворюваннями.  

Основне занепокоєння викликає діапазон вираженості симптомів: деякі люди мають легкі симптоми, інші — тяжко хворіють. Це ускладнює встановлення справжньої кількості заражених та швидкості передачі вірусу від людини до людини.

Як захиститись від нового коронавірусу?

Наразі специфічного лікування та вакцини від уханського коронавірусу не існує. Не захищають від коронавірусу захисні маски, БАДи та гомеопатія, імуномодулятори, засоби «народної медицини».

Щоб зробити себе менш вразливим до вірусів:

  • мийте руки;
  • уникайте близьких контактів з хворими;
  • збалансовано харчуйтеся;
  • пийте достатньо рідини;
  • провітрюйте та зволожуйте приміщення;
  • ведіть здоровий спосіб життя;
  • подбайте про достатню кількість сну;
  • не споживайте сирих чи недостатньо термічно оброблених продуктів тваринного походження.
Поділитись: