Українські полярники зафіксували рідкісне повне сонячне затемнення над Антарктидою. Востаннє воно було 18 років тому
Національний антарктичний науковий центр «Академік Вернадський» зафіксував над Антарктидою рідкісне явище ㅡ повне сонячне затемнення. Востаннє воно було у 2003 році і станеться знову вже за 18 років.
Про це повідомили на українській антарктичній станції.
Наші науковці з колегами з обсерваторії Haystack Массачусетського технологічного інституту (США) заздалегідь підготувалися, щоб зафіксувати та проаналізувати процес затемнення. Його дослідження допоможе краще пізнати світ навколо.
«Певна річ, вчені не очікували на дракона, що, як вважали в давнину, з’їдає Сонце і насилає на Землю морок і холод. Але з точки зору науки явища, які відбуваються під час затемнення, є не менш дивовижними, ніж поява казкової істоти, і набагато масштабнішими», ㅡ йдеться у повідомлені «Академіка Вернадського».
Зокрема, дослідженням цього явища займаються вчені Національного антарктичного наукового центру, Радіоастрономічного інституту та Інституту радіофізики і електроніки НАНУ.
У чому унікальність цього явища?
Як пояснюють дослідники, коли серед літнього антарктичного дня (у Південній півкулі зараз літо) тінь від місяця повністю заступає сонячний диск, то нічна темрява охоплює весь навколоземний простір від поверхні до іоносфери, створюючи нестандартні умови для поширення радіохвиль.
У цей час можна почути радіостанції на рекордній відстані понад 15 тисяч км та зареєструвати випромінювання надпотужних блискавок з Південної Америки.
Окрім того, місячна тінь, яка переміщується з надзвичайною швидкістю, здатна утворювати плазмові хвилі в іоносфері, тобто там, де захисне магнітне поле Землі бере на себе удари сонячного вітру. Ці хвилі іонізованого розрідженого газу (плазми) можна «зловити» за допомогою спеціального надчутливого радара.
Вчені вказують, що потужності цих хвиль може бути достатньо, щоб збудити навіть магнітне поле Землі, тобто створити несподівану магнітну бурю, викликану затемненням. Втім, відчують її лише магнітні вимірювачі на станції.
- Поділитися: