Українська православна церква Московського патріархату (УПЦ МП) вважає, що Вселенський патріархат має «визнати свою помилку» та відкликати томос про автокефалію у новоствореної Православної церкви України (ПЦУ).

У заяві УПЦ МП йдеться, що Константинополь «не мав права» втручатися в церковне життя України, а в підсумку його дії «завдали великої шкоди українському православ’ю».

«Вважаємо, що Константинопольський Патріархат і особисто Патріарх Варфоломій має визнати свою помилку і працювати над її виправленням. Способом виправлення цієї помилки могло би бути відкликання Томосу, заклик до розкольників про покаяння в гріху розколу та скликання Всеправославного зібрання задля соборного вирішення українського церковного питання», — вважають в УПЦ МП.

Також у Московському патріархаті зауважили, що томос не приніс Україні єдності, а незгоду з рішенням Константинополя «висловила значна частина» помісних церков.

Водночас у ПЦУ наголосили, що заява УПЦ МП містить неправду і маніпуляції.

«Для відкликання Патріаршого та Синодального Томосу про автокефалію Православної Церкви України немає жодних підстав, як би цього не прагнули у Кремлі і не ретранслював такі думки Московський Патріархат в Україні», — йдеться у відповіді ПЦУ.

У новій церкві також пояснили, що той факт, що рішення про надання томосу помісні церкви «сприйняли не в повній мірі», не означає, що цього не відбудеться.

«Очікувати цілковитої рецепції (сприйняття — ред.) лише через 3 місяці після проголошення Томосу дещо недоречно. Тим більше робити це представникам Російської Православної Церкви, яка сама очікувала на своє визнання 141 рік», — заявили в ПЦУ.

У відповіді наголошується, що Вселенський патріархат посприяв об’єднанню українського православ’я, а УПЦ МП натомість «за майже 30 років лише перешкоджав досягненню і церковної єдності, і визнанню автокефалії».

Раніше суд відмовився визнати незаконним звернення Порошенка до Константинополя за томосом.

Нагадаємо, 6 січня Вселенський патріарх Варфоломій передав предстоятелю новоствореної Православної церкви України Епіфанію посох і томос, який проголошує автокефалію. Після цього процедура отримання Україною церковної незалежності офіційно завершена.

7 січня у Софії Київській відбулося перше богослужіння після надання томосу Православній церкві України.

9 січня томос підписали усі члени Синоду Вселенського патріархату.

Поділитись: