Кабінет міністрів створює Національного оператора на ринку тютюнових виробів, а критеріям його відбору фактично відповідає тільки одна компанія в Україні — «Тедіс», яку раніше Антимонопольний комітет вже штрафував за зловживання своїм монопольним положенням.

Про це повідомляють «Наші Гроші» з посиланням на проєкт розпорядження Кабміну, який опублікувала «Ліга антитрасту».

Проєкт урядового розпорядження розробило Мінекономрозвитку. Офіційно це пілотний проєкт під назвою «Національний оператор на ринку тютюнових виробів». Завданнями «пілоту» є посилити контроль за ухилянням від сплати податків на ринку, контрабандою та контрафактом, нелегальним виробництвом, а також виконанням зобов’язань України в рамках угоди про асоціацію з ЄС.

В документі зазначається, що Національним оператором може стати будь-яка юридична особа будь-якої форми власності. Головне відповідати критеріям відбору оператора.

У документі вказано, що пілотний проєкт планують запустити з 1 вересня і він буде тривати 16 місяців. В критеріях зазначено, що Національний оператор здійснює свої функції не менше п’яти років з моменту ухвалення цього урядового документа.

Серед інших вимог до майбутнього оператора наявність:

  • ліцензії на гуртову торгівлю тютюновими виробами;
  • не менше п’яти років досвіду господарської діяльності у сфері гуртової торгівлі саме на ринку України. І цей відлік досвіду повинен братись від безпосередньо старту проєкту;
  • не менше п’яти років співпраці з виробниками та/або імпортерами тютюнових виробів. Також відлік від початку «пілоту». Протягом цього часу оператор має володіти принаймні одним складом в кожній області, здатним забезпечити 10-денну місцеву потребу у тютюнових виробах;
  • п’ятирічного досвіду роботи на ринку понад половини керівного складу;
  • принаймні 50% працівників логістичного та ІТ-спрямування, з досвідом роботи із системами контролю за обігом тютюнових виробів та сканування ідентифікаційного маркування (Track & Trace), а також юрособа має принаймні п'ять років досвіду застосування таких систем;
  • протягом останніх трьох років має статус великого платника податків (за Податковим кодексом України) та статус великого підприємництва (за Господарським кодексом), протягом трьох років проводився незалежний аудит фінансової звітності, відсутній податковий борг.

Відтак, за даними «Ліги антитрасту», перерахованим критеріям відбору відповідає лише чинний монополіст «Тедіс Україна», тому йдеться про закріплення на п’ять років монополії приватної компанії у ролі оператора гуртових продажів цигарок.

Що за штрафи для «Тедіс»

У жовтні 2019 року Антимонопольний комітет України оштрафував дистриб'ютора «Тедіс» та низку тютюнових компаній на 6,5 мільярда гривень за порушення умов чесної конкуренції. АМКУ зазначає, що ці компанії створили такі умови на ринку, які заважають виходу на нього нових тютюнових компаній.

Згодом «Тедіс» відсудила право концентрації, яке хотів відібрати Антимонопольний комітет.

Тютюнові компанії заперечили звинувачення Антимонопольного комітету у ринковій змові та повідомили, що оскаржуватимуть штраф. Суди у цій справі досі тривають.

Раніше, в кінці 2016 року, АМКУ визнав, що компанія «Тедіс Україна» в період 2013 — 2015 років близько 9 місяців зловживала монопольним становищем на ринку дистрибуції сигарет. Комітет оштрафував компанію на 431 млн грн за зловживання монопольним становищем.

Tedis Ukraine створили у 2011 році. Спочатку вона назвалася «Торгова компанія "Мегаполіс-Україна"», в травні 2016 року її перейменували. ТОВ зареєстроване на чотири кіпрські компанії «Мегаполіс Юкрейн Інвестмент Лімітед», «Ебромар Індастріз Лімітед», «Лідертано Холдінгс Лтд» та «Пласідо Холдінгз Лімітед». Бенефіціарними власниками виступають одеський бізнесмен Борис Кауфман, а також Річард Доріан та Річард Даксбері з Великої Британії.

Поділитись: