Уряду закидають упередженість до студентів приватних вишів через нові правила перетину кордону (ОНОВЛЕНО)
Незалежна студентська профспілка «Пряма дія» вбачає з боку Кабінету Міністрів дискримінацію щодо студентів приватних вищих навчальних закладів через те, що в новій урядовій постанові йдеться про дозвіл на перетин кордону лише студентам державних і комунальних вишів.
Про це hromadske сказала представниця профспілки Алекс Абрамʼюк.
«Ми як незалежна профспілка студентів виступаємо за реалізацію рівних прав студентів, незалежно від форми власності університетів, у яких вони навчаються… Ми вважаємо, що ці приписи є дискримінаційними в цьому випадку», — зазначила вона.
Зазначимо, що 2 квітня цього року уряд ухвалив постанову, якою вніс зміни до Правил перетину держкордону України. Документ передбачає, що студенти-чоловіки зможуть перетинати кордон під час воєнного стану за умов, якщо вони:
- віком від 18 до 22 років, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації;
- навчаються на денній формі в закладах вищої освіти України державної або комунальної форм власності й здобувають ступінь вищої освіти бакалавра (магістра медичного, фармацевтичного або ветеринарного спрямування);
- є учасниками освітньої академічної мобільності;
- їдуть на навчання до іноземних закладів освіти строком на 1 семестр.
На думку Абрамʼюк, уряд відокремив приватні виші через те, що навчання на очній формі у приватних освітніх закладах чоловіки призовного віку використовують для відстрочки та ухилення від мобілізації.
«Мені здається, що вони (урядовці — ред.) вважають, що студенти, які навчаються в державних і комунальних університетах, імовірно, будуть менше у такий спосіб ухилятися від військової служби», — вважає представниця профспілки «Пряма дія».
За інформацією hromadske, ініціатором постанови виступив заступник міністра освіти і науки України Михайло Винницький. Наразі нам не вдалося отримати його позицію із цього питання. hromadske також відправило запит у МОН, відповідь очікуємо.
Оновлено 16 квітня. Міністерство освіти і науки відповіло на запит hromadske щодо закидів на адресу відомства про дискримінацію студентів приватних ЗВО. Там зазначають, що існують приватні заклади вищої освіти, яким призупинили ліцензії, але які не припинили існування юридичної особи приватного або публічного права, аби не створити ризику уникнення мобілізації.
«Насправді ми вважаємо, що це не підвищує рівень корупційних ризиків і ризиків ухилення. Річ у тім, що студенти для того, щоб отримати можливість виїхати за кордон за програмою академічної мобільності, повинні відповідати певним критеріям, які встановлює університет. Окрім того, український університет повинен підписати договір із закордонним, і той, іноземний, теж певною мірою перевіряє тих, хто їде до них за програмами обміну», — вважають у профспілці.
Там також звернули увагу на те, що урядова постанова встановлює обмеження віку від 18 до 22 років, що у «Прямій дії» також вважають неправильним.
«Ми вважаємо, що щонайменше уряд міг би дозволити виїзд за кордон призовникам, тобто особам віком від 18 до 24 років включно, тому що вони не підлягають мобілізації… А оскільки ми виступаємо за рівні права для всіх студентів незалежно від їхнього віку, [то закликаємо] забрати взагалі цей припис [щодо віку]», — додала Алекс Абрамʼюк.
Більше про нові правила перетину
У Міністерстві освіти і науки розповідали, що пропозицію внесення таких змін озвучували студенти Маріупольського та Сумського державних університетів під час зустрічей із президентом Володимиром Зеленським. На доручення глави держави Міносвіти й розробило цю постанову.
У МОН зазначили, що це рішення посприяє інтеграції України в європейський простір вищої освіти, відновить можливість «усім студентам» брати участь у програмах академічної мобільності, що дасть змогу здобувати нові знання і досвід.
Перелік документів, необхідних для перетину кордону з метою навчання на програмах академічної мобільності студентам, можна переглянути ось тут.
- Поділитися: