Уже 28 країн НАТО ратифікували вступ Швеції та Фінляндії. Залишилися ще дві
Вступ Швеції та Фінляндії до НАТО ратифікували вже 28 країн—членів Альянсу з 30. Залишилися тільки Туреччина та Угорщина.
Про це заявив генсек НАТО Єнс Столтенберг на брифінгу 20 жовтня.
«Хороша новина полягає в тому, що це найшвидший процес вступу до НАТО в сучасній історії. 28 членів Альянсу вже ратифікували угоду», — сказав Столтенберг.
Він зауважив, що Фінляндія та Швеція зараз «перебувають у зовсім іншому становищі», ніж до того, як вони подали заявку на членство. Генсек НАТО відзначив більшу присутність Альянсу в Балтійському регіоні й інтеграцію Швеції та Фінляндії в цивільні та військові структури блоку.
«Неможливо уявити, що союзники по НАТО не діятимуть, якщо на Швецію та Фінляндію буде чинитися будь-який тиск», — додав він.
Зі свого боку премʼєр Швеції Ульф Крістерссон наголосив, що його країна та Фінляндія віддані угоді з Туреччиною та «роблять усе можливе, щоб якомога швидше виконати всі домовленості».
Наразі лише дві країни НАТО досі не ратифікували вступ Фінляндії та Швеції до Альянсу — це Угорщина й Туреччина.
Про позицію Туреччини
Між Швецією, Фінляндією і Туреччиною 28 червня було підписано тристоронній меморандум. У ньому Туреччина підтвердила, що підтримує запрошення Фінляндії та Швеції вступити до НАТО.
Водночас Фінляндія та Швеція зобов'язалися співпрацювати з Туреччиною в боротьбі проти «Робітничої партії Курдистану» (РПК) та її філій, не співпрацювати із «Загонами народної самооборони» (YPG), «Демократичним союзом» (PYD) та FETO, а також скасувати обмеження на експорт зброї для Анкари.
Фінляндія та Швеція підтвердили, що вважають РПК терористичною організацією. Також країни погодилися співпрацювати з Туреччиною в боротьбі з тероризмом.
Розширення НАТО
Глави МЗС Швеції та Фінляндії 5 липня після завершення відповідних переговорів підписали протоколи про вступ до НАТО. Триває процес ратифікації протоколів усіма державами-членами Альянсу, яких наразі є 30.
Нагадаємо, у січні рф висунула вимогу до НАТО, яка передбачає повернення конфігурації Альянсу станом на 1997 рік — тоді до організації входили 17 країн. Захід на це не погодився, а росія почала повномасштабне вторгнення в Україну, на тлі якого до НАТО вирішили приєднатися Фінляндія та Швеція.
І хоча з рф періодично продовжують лунати погрози у бік Фінляндії та Швеції, володимир путін заявив, що вступ у НАТО цих країн «безпосередньої загрози для росії не створює».
Україна також вирішила подати заявку на вступ до НАТО у пришвидшеному порядку після того, як глава рф володимир путін оголосив про анексію чотирьох областей України. Прямої відповіді, чи готовий Альянс прийняти Україну, генсек організації Єнс Столтенберг не давав.
- Поділитися: