В Алабамі через 28 років (з обмеженням) дозволили викладати йогу. Консерватори казали, що вона погано впливає на дітей

Викладання йоги для дітей у Бразилії. Ілюстративне фото
Викладання йоги для дітей у Бразилії. Ілюстративне фотоLutchenca Medeiros / Unsplash

Губернаторка американського штату Алабама Кей Айлі підписала закон, який частково скасовує запроваджене майже 30 років тому обмеження на викладання йоги в школах. Такий крок тоді пояснювали пов’язаністю йоги та індуїзму.

Про це повідомляє місцеве видання AL.com.

У 1993 році управління освіти Алабами заборонило викладати йогу школярам, обґрунтовуючи це рішення її зв’язком із індуїзмом, тоді як Конституція США забороняє пропаганду будь-якої релігії у державних закладах освіти.

Консерватори, які вже кілька десятиліть контролюють владу в штаті, також говорили, що йога негативно впливає на дітей. Зокрема, один із батьків начебто скаржився, що запис зі звуками медитації зробив її дитину «очевидно накуреною».

У 2019 році член нижньої палати законодавчого органу Алабами, демократ (і сертифікований викладач йоги) Джеремі Ґрей уперше запропонував скасувати заборону йоги в школах.

Він обґрунтовував це рішення тим, що школи й так пропонували гуртки й предмети з діяльністю, подібною до йоги, але називали її інакше (наприклад, «рух усвідомлення»). Крім того, йога допомагає школярам ладнати зі стресом.

Це ж показують і дослідження: заняття йогою, зокрема, покращують рівновагу, силу й витривалість дітей, дозволяють їм краще запам'ятовувати речі й зосереджуватися і навіть знижують рівень тривожності.

Проти ухвалення законопроєкту виступали консерватори, які стверджували, що йога «є недоречною і, можливо, небезпечною для юного розуму й духу дитини», і посилалися на обурення «багатьох батьків-християн».

Законопроєкт Ґрея здобув підтримку більшості депутатів в Алабамі лише з третьої спроби — у травні 2021 року. Він набуває чинності з 1 серпня — перед 2021-2022 навчальним роком. Але в ньому передбачили низку обмежень для викладання йоги в школах.

Зокрема, забороняється використовувати слова на санскриті (наприклад, назви поз у йозі мають бути виключно англійською). Також забороняється використовувати звук «ом» і виголошувати мантри.

«Працівники школи не можуть використовувати будь-які техніки, що передбачають гіпноз, введення в дисоціативний психічний стан, керовані ілюзії, медитацію або будь-який аспект східної філософії чи релігійного навчання», — йдеться в законі.

Ґрей розповів AL.com, що планує у 2022 році подати поправки до свого закону, які знімуть будь-які обмеження на викладання йоги у школах.