В арабському світі з’явилася перша жінка на посаді прем’єр-міністра. Її призначили в Тунісі

На тлі політичної кризи президент Тунісу Каїс Саїд 29 вересня призначив главою уряду країни професорку Наджлу Буден Ромдан. Вона стане першою жінкою на такій посаді в історії країн арабського регіону.
Про це повідомляє Reuters.
62-річна Ромдан з 2011 року — часів «Арабської весни» — працювала в міністерстві вищої освіти й наукових досліджень Тунісу. Останнім часом вона займалася втіленням низки програм, пов’язаних із співпрацею Тунісу і Світового банку.
Представляючи кандидатуру Ромдан, туніський президент закликав її якнайшвидше сформувати уряд, «бо ми втратили забагато часу». Перед прем’єркою він поставив завдання виконати вимоги туніського народу у сфері охорони здоров’я, транспорту й освіти.
Саїд також наголосив, що призначення Ромдан як першої жінки-прем’єра в арабському світі є «честю для Тунісу й даниною туніським жінкам». Глава адміністрації президента Тунісу — також жінка, Надія Акача.
Професор конституційного права, Саїд був обраний президентом Тунісу у 2019 році. Наступного, 2020-го, року Туніс поглинула пандемія COVID-19, яка поглибила економічну кризу. На цьому тлі в липні 2021 року Саїд розпустив парламент і уряд і проголосив надзвичайні повноваження.
Опоненти президента назвали це переворотом, а міжнародна спільнота закликала Саїда визначитися із владою. Але у вересні він призупинив дію більшості положень конституції країни, взявши на себе повноваження прямо керувати країною на невизначений термін.
Експерти побоюються, що такі дії можуть вказувати на узурпацію влади й фактичне нівелювання здобутків «Арабської весни» в Тунісі — чи не єдиної країни регіону, в якій вона призвела до реальної демократизації.
Зокрема за конституцією Тунісу призначення глави уряду має бути підтримане парламентом. Але оскільки президент Тунісу його розпустив, згода депутатів на призначення Ромдан не була потрібна, зауважує Al-Jazeera.
Як зазначає Reuters, ймовірно, призначенням прем’єр-міністерки Саїд намагається відновити довіру західних донорів для залучення їхніх коштів до Тунісу, щоб залагодити кризу. Адже, судячи з усього, реальних повноважень у Ромдан буде небагато.
- Поділитися: