В археологів з’явилася нова версія походження каменів Стоунхенджа — їх могли перемістити з Уельсу

Британські археологи виявили в уельському графстві Пембрукшир сліди круглої кам'яної споруди. На їхню думку, кам'яні брили, з яких складається Стоунхендж, могли бути частиною стародавнього пам'ятника, який розташовувався у південно—західній частині Уельсу.

Результати роботи експедиції археологи опублікували в науковому журналі Antiquity.

Стоунхендж — це кам’яний комплекс (мегаліт), побудований в проміжку 3500-1100 років до нашої ери. Він складається з різного виду каменів. Найбільші — це блоки пісковику, які також називають сарсеновими каменями. Саме їхнє походження і досліджували британські вчені.

Дослідники знайшли археологічний комплекс Ваун-Маун, який розташовується в пагорбах Преселі. Від нього збереглося всього чотири мегаліти.

За їхнім положенням, а також ямами в ґрунті від інших частин пам'ятника вчені зробили висновок, що діаметр Ваун-Мауна становив приблизно 110 метрів — практично стільки ж, як і у Стоунхенджа. Крім того, обидві споруди орієнтовані на місце, де сходить сонце під час літнього сонцестояння.

Археологи не виключають, що комплекс Ваун-Маун міг бути розібраний, переміщений у Стоунхендж і там заново змонтований. Відстань між двома спорудами складає 240 кілометрів. Камені, що залишилися в Ваун-Мауні, і моноліти Стоунхенджа належать до одного типу породи — сіро-блакитного пісковику.

Нові знахідки наводять на думку, що гігантська споруда стояла в Ваун-Мауні, а потім місцеві жителі з невідомої причини переселилися і забрали з собою свої священні камені. Версію про переселення древніх людей з Уельсу в сучасне графство Вілтшир, де розташований Стоунхендж, підтверджують і аналізи ДНК останків зі стародавніх поховань.

Нагадаємо, у кінці липня 2020 року група британських дослідників на чолі з геоморфологом Девідом Нешем відстежила походження 50 з 52 великих валунів, із яких побудовано Стоунхендж. Тоді вчені стверджували, що їх нібито принесли з району під назвою Вествудс за 25 кілометрів від розташування пам’ятки.