У Чорнобильській зоні вчені виготовили експериментальну крафтову горілку

В Чорнобильській зоні вчені виготовили експериментальну крафтову горілку
В Чорнобильській зоні вчені виготовили експериментальну крафтову горілку Державне агентство України з управління зоною відчуження

Науковці з Великої Британії та України виготовили крафтовий експериментальний радіоактивно безпечний алкоголь з Чорнобильської води та пшениці «АТОМІК».

Про це повідомила пресслужба Держагентства України з управління зоною відчуження у Facebook.

Дистильований алкоголь розводили з мінеральною водою із глибокого водоносного шару в місті Чорнобиль, який має схожий хімічний склад з ґрунтовими водами регіону Шампань у Франції. У воді не було виявлено радіоактивного забруднення.

«Я би назвав це високоякісним самогоном, адже «АТОМІК» має не типовий для високоочищеної горілки смак, а також аромат зерна від наших оригінальних українських методів дистиляції. Мені це подобається», — зазначив Перший заступник Голови Держагентства Олег Насвіт.

Чорнобильську горілку розробили у межах проєкту, що має на меті з’ясувати, коли і чи можна взагалі почати безпечно використовувати частину покинутих внаслідок аварії на ЧАЕС земель для вирощування сільськогосподарських культур.

Науковці представили результати дослідницького проєкту, у межах якого вони три роки вивчали міграції радіонуклідів із грунтів зони відчуження до сільськогосподарських культур, вирощених на цій території.

У Держагентстві додали, що науковці планують налагодити виробництво крафтової горілки із зерна, вирощеного у зоні обов’язкового (безумовного) відселення, і повертати 75% прибутку громаді регіонів, постраждалих від Чорнобильської катастрофи.

«Ми не плануємо вирощувати зерно у зоні відчуження у промислових масштабах, оскільки там зараз заповідник дикої природи. Натомість ми хочемо працювати у зоні обов’язкового відселення, де рівні забруднення значно нижчі і де все ще проживають люди. Ми прагнемо зробити високоцінний продукт для підтримки економічного розвитку цих територій», — розповів професор Джим Сміт з Університету Портсмута.

Науковці вважають, що нині багато відселених територій вже можна використовувати для безпечного вирощування сільськогосподарських культур під радіоекологічним контролем.

Зараз створюється соціальне підприємство «Чорнобильська алкогольна компанія», яке в майбутньому вироблятиме та продаватиме високоякісну крафтову горілку. Для старту виробництва потрібно вирішити ряд юридичних питань, після чого науковці сподіваються розпочати невелике експериментальне виробництво «АТОМІК».