В Уганді перед виборами президента заборонили соцмережі. Можливо, це така помста влади за дії Facebook

В Уганді перед виборами президента заборонили соцмережі. Можливо, це така помста влади за дії Facebook
RITCHIE B. TONGO / EPA

Телекомунікаційний регулятор Уганди розіслав інтернет—провайдерам країни листа з вимогою на час президентських виборів заблокувати доступ до соцмереж. Перед цим одна з них — Facebook — видалила мережу акаунтів, пов’язаних із угандійською владою.

Про блокування соцмереж у вівторок, 12 січня, повідомив Reuters із посиланням на лист регулятора, який опинився в його розпорядженні. Блокування соцмереж і месенджерів підтверджують і дані мобільного трафіку.

Перед цим, 11 січня, Facebook заявив про видалення низки акаунтів, начебто пов’язаних із міністерством інформації Уганди. Ці акаунти, стверджує соцмережа, використовувалися для штучної «накрутки» популярності провладних постів.

Речник уряду Офвоно Опондо в коментарі BBC звинуватив Facebook у намаганні вплинути на результати виборів у країні. «Гадаю, вони [Facebook] грають у свої звичні ігри. Ми знаємо, що вони, певно, підтримують якусь сторону на цих виборах», — сказав Опондо.

Джерело Reuters у телекомунікаційному секторі Уганди припускає, що заборона соцмереж у країні пов’язана якраз із видаленням низки проурядових акаунтів у Facebook.

Чинний президент Уганди, 76-річний Йовері Мусевені, під час зустрічі з міністром оборони США Чаком Гейґелем. Вашингтон, 2013 рікGlenn Fawcett / U.S. Department of Defence via Wikimedia Commons

Що відбувається з виборами в Уганді?

Вибори мають відбутися у четвер, 14 січня. На них угандійці обиратимуть нового президента й парламент, але вся увага прикута здебільшого саме до президентської передвиборчої кампанії.

Офіційно за найвищу посаду змагаються 10 кандидатів, але основними серед них є двоє кандидатів — чинний 76-річний президент Йовері Мусевені, який перебуває при владі останні 35 років, і 38-річний співак і політик Роберт Ссентаму, більш відомий під сценічним ім’ям Бобі Вайн.

Опозиційний політик і музикант, 38-річний Бобі Вайн, якого називають головним опозиційним кандидатом на виборах президента в Уганді 14 січняRonald Kabuubi / AP

Мусевені прийшов до влади у 1986 році після п’ятирічної громадянської війни і вважається (зокрема й на Заході) архітектором мирної розбудови країни. В останні роки, втім, його критикують за посилення авторитаризму, зокрема зняття вікового обмеження для президента у 2017 році, що дозволило йому балотуватися знову.

Вайн же став популярним як символ змін серед угандійської молоді: 80% населення країни — це люди віком до 30 років. Найактивніше він спілкується з прихильниками у Facebook, бо більшість ЗМІ країни підконтрольні владі й не пускають його в етер.

Передвиборча кампанія, зазначає Reuters, супроводжувалася утисками опозиції та насиллям, зокрема проти Вайна. У листопаді 2020 року під час опозиційної акції, яку намагалися розігнати правоохоронці та військові, загинули 54 людини.