Для створення ринку землі до кінця 2019 року в українському парламенті не вистачить голосів. Відтак, мораторій на продаж землі доведеться знову продовжувати.

Про це повідомив прем’єр-міністр України Володимир Гройсман в інтерв’ю виданню «Ліга».

«Я думаю, ні, для цього (ухвалення закону про створення ринку землі — ред.) не буде голосів», — повідомив Гройсман на питання журналіста про те, чи буде ухвалено закон про обіг сільськогосподарських земель до кінця 2019 року.

За його словами, тема продажу землі часто використовується для спекуляцій політиків, тому їм невигідно запроваджувати вільний ринок напередодні виборів.

Водночас прем’єр зазначив, що підтримує ідею створення ринку сільськогосподарської землі, проте з деякими обмеженнями.

«Я виступаю за розумне впровадження ринку землі з чіткими умовами. Обмежений обсяг володіння – до 200 га в одні руки плюс 200 га на фермерське господарство Право власності лише для громадян України. Купувати землю мають фермери, а не холдинги. Створення малих та середніх фермерських господарств — це пріоритет», — повідомив Гройсман.

За його словами, ухвалення міжнародні кредитори України, зокрема Міжнародний валютний фонд, не вимагали запровадження ринку землі найближчим часом і ставляться до існування мораторію на її продаж «з розумінням».

Зазначимо, що через заборону на продаж сільськогосподарської землі в Україні (дію мораторію на продаж) єдиним способом передати землю іншій зацікавленій особі за винагороду є її здача в оренду. Договори на оренду землі зазвичай є довгостроковими та укладаються в середньому на 8-10 років. При цьому, вартість оренди земельних паїв є заниженою, а ринок — неконкурентним, адже, як правило, на оренду паїв претендує лише один орендар, який і диктує ціну.

Нагадаємо, що Рада проголосувала за продовження мораторію на продаж сільськогосподарської землі 20 грудня 2018 року. Це рішення підтримав 231 депутат. У Мінекономіки рекомендували президенту цей закон заветувати. Президент підписав закон 4 лютого 2019 року.

Нагадаємо, що 22 травня 2018 року стало відомо, що Європейський суд з прав людини визнав мораторій на продаж землі в Україні таким, що порушує права людини та рекомендував скасувати його.

19 вересня українська юридична компанія, керуючись рішенням ЄСПЛ, подала до суду на нотаріуса, який відмовив у оформленні угоди на купівлю-продаж землі через мораторій. Юристи стверджують, що в Україні діє принцип верховенства міжнародного права над українським, таким чином, рішення Європейського суду має більшу силу, ніж положення Земельного кодексу про заборону на продаж землі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Чия земля?»: яким буде земельний ринок без мораторію

Нагадаємо, наприкінці 2017 року президент Петро Порошенко продовжив мораторій на продаж земель сільгосппризначення ще на рік.

Також у Світовому банку наполягали, що скасування мораторію на продаж землі залишається однією з ключових вимог міжнародних кредиторів та інвесторів.

Поділитись: