В Україні понад 5 мільйонів гектарів землі, призначеної для сільського господарства, опинилися у приватній власності через так звану «безоплатну приватизацію».

Про це заявив голова Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру Роман Лещенко в ефірі «Свобода слова Савіка Шустера».

За його словами, «дерибан» земель почався з 2001 року, коли в Україні ввели Земельний кодекс та ввели процес «безоплатної приватизації». А у 2002-му внесли зміни до закону про місцеве самоврядування і забрали право у громад розпоряджатися землею. 

З того часу, каже Лещенко, в Україні утворилися чиновницькі клани, які використовували свій адмінресурс для незаконної приватизації земель. Уже з 2010-го року такі землі оформлювались як «землі особистого селянського господарства». Під таким формулюванням землі не підпадали під мораторій, їх можна було вільно продавати.

«Купуй, продавай, іноземцю відчужуй ㅡ що завгодно. Вийшли на режим дерибану, який вимірюється європейськими країнами на території нашої держави», ㅡ сказав голова Держгеокадастру.

Як зазначає Лещенко, таким чином у приватну власність потрапили ділянки по 2 га, де розташовані газові, запаси літію, бурштину, та інших корисних копалин, які є власністю українського народу.

То що з цим планують робити?

Як зазначає Роман Лещенко, вже зараз Держгеокадастр переводить усі дані про власників землі сільськогосподарського призначення в електронний реєстр. А у 2021 році депутати хочуть ухвалити закон про національні структури геопросторових даних. За цим законом у вільному доступі буде інформація про реєстрацію землі, яка потрапила у приватну власність.

«Ми покажемо всіх в усій красі ㅡ реєстрація, коли отримали, коли були при посаді, на кого оформляли. А найголовніше ㅡ ми покажемо сітки сформованих латифундій у приватній власності, які вимірюються сотнями тисяч гектарів землі на території України. Суспільство побачить і зробить відповідні висновки», ㅡ каже Лещенко.

Яка ситуація з ринком землі в Україні?

15 жовтня президент України Володимир Зеленський підписав указ про передання сільськогосподарських земель із державної власності у комунальну, тобто громадам. 

31 березня Верховна Рада України ухвалила закон про запровадження ринку землі сільськогосподарського призначення. Він надає власникам сільгоспземлі право на продаж своїх ділянок (паїв), а також право купувати землю. 

Раніше люди могли передавати землю лише шляхом довгострокових договорів оренди, які часом укладалися на десятки років.

Також право на продаж сільгоспземлі відкриває можливості для її використання як застави для кредиту. Водночас продати землю з комунальної власності новий закон не дозволяє.

Поділитись: