В Україні відбулися перші біржові торги електрикою в межах переходу на новий ринок

На «Українській енергетичній біржі» вперше продали електрику в межах переходу України на новий ринок електроенергії.

Про це йдеться у повідомленні «Української енергетичної біржі».

На перших торгах продавали свою електроенергію переважно Енергоатом та Укргідроенерго в межах покладених на ці компанії спеціальних зобов’язань держави продавати електроенергію для потреб населення за зниженими цінами (ПСО).

Загалом на перших біржових торгах Енергоатом продав майже 5 мільйонів мегават-годин електроенергії, яку надалі будуть реалізовувати для продажу населенню.

«Сьогодні, за 4 дні до першого липня, фактично стартував запуск ринку, оскільки сегмент двосторонніх договорів відкривається першим, перед ринком на добу наперед, внутрішньодобовим та балансуючим ринком. Аукціони пройшли у формі спеціалізованої сесії і я можу оцінити їх проведення як успішне та констатувати факт запуску нової моделі ринку», — зазначив голова біржового комітету «УЕБ» Олексій Дубовський

Нагадаємо, що 5 червня уряд постановив проводити торги електрикою в межах нового ринку на «Українській енергетичній біржі» та зобов’язав створити аналогічний майданчик на базі «Prozorro.Продажі».

Відповідно до ухваленого депутатами закону, 1 липня 2019 року в Україні мають запустити новий ринок електроенергії. Цей ринок передбачає запровадження нової моделі взаємовідносин між постачальниками та споживачами електроенергії. Зокрема, ліквідовується єдиний покупець та продавець електроенергії — Енергоринок. Натомість продавати електроенергію мають відповідно до двосторонніх угод між виробниками та постачальниками або споживачами. Також запроваджуються біржі з продажу електроенергії: ринок на добу наперед, ринок продажу електрики в межах доби, а також балансуючий ринок.

Новий ринок електроенергії передбачає відокремлення діяльності з розподілу та постачання електроенергії. Це означає, що обленерго тепер не зможуть розподіляти електроенергію та постачати її споживачам. Постачання виділяють в окремий бізнес. Це відповідає європейським стандартам та створює умови для конкуренції.

Нагадаємо, що під час засідання уряду 5 червня повідомлялося про те, що уряд відмовився переносити запуск ринку електроенергії попри загрозу різкого зростання цін.

22 травня уряд таємно ухвалив рішення про перекладання збитків від продажу електроенергії населенню виключно на державні компанії, що дозволить зберегти прибутки компанії «ДТЕК» Ріната Ахметова. У тарифному регуляторі заявили, що реалізація цієї урядової постанови призведе до зростання цін на електроенергію для промислових компаній на 40-50%, а в Енергоринку повідомили, що вартість електроенергії зросте на 42%.

Так, Уряд поклав спеціальні зобов’язання на Енергоатом, Укргідроенерго та частково на Укренерго. Це означає, що державні компанії повинні будуть продавати електроенергію населенню за зниженими цінами. Це робиться для того, щоб запровадження ринку електроенергії не призвело до різкого зростання тарифів на світло.

Водночас на компанію «ДТЕК» таких зобов’язань не поклали, тому вона й надалі продаватиме свою електрику за вищими, ринковими цінами.

Зазначимо, що більше половини спожитої українцями електроенергії виробляють на АЕС, якими керує Енергоатом. ТЕС, у тому числі компанії «ДТЕК», використовують для покриття нестачі виробленої на атомних електростанціях електроенергії та для балансування споживання (вони покривають потреби в електриці у пікові години).