Представник служби безпеки біля дверей Саудівської Аравії у Стамбулі, Туреччина, 10 жовтня 2018 року. Влада Саудівської Аравії офіційно визнала, що журналіста Джамаля Хашогджі вбили в будівлі консульства
Фото: EPA-EFE/SEDAT SUNA
Під час виступу в турецькому парламенті 23 жовтня президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив: сумнівів у тому, що вбивство саудівського журналіста у консульстві Саудівської Аравії у Стамбулі було замовним злочином, немає. Також Ердоган повідомив, що турецька сторона «не буде хибно звинувачувати нікого, поки не закінчить розслідування». Які подробиці ще розповів турецький президент?
 • 28 вересня, 11:50. Джамаль Хашогджі прибув до консульства Саудівської Аравії в Стамбулі у справах, пов’язаних з одруженням. Про це повідомили групу виконавців убивства, яка поспіхом збиралися до Стамбула.
 • 1 жовтня, 16:30. За день до спланованої операції група з трьох людей прибула до Стамбула приватним рейсом і вирушила спершу до готелю, а відтак до консульства.
 • 2 жовтня, 1:45. Іще одна група з трьох людей вилетіла літаком за розкладом у напрямку Стамбула й теж спершу попрямувала до готелю.
 • Третя група з дев’яти людей скористалася приватним літаком і прибула до аеропорту в Стамбулі, одразу поїхавши до готелю.
 • 2 жовтня, 9:50-11:00. Загалом 15 людей різними групами вирушили до консульства. Усі зустрілися там. Щонайперше витягнули жорсткий диск із камер відеоспостереження в консульстві. О 11:52 Джамаль Хашогджі телефонував, щоб підтвердити зустріч у дипустанові. Цього ж дня зранку Хашогджі прибув з Лондона до Стамбула

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Трилер у консульстві: що означає ймовірне вбивство саудівського журналіста

 • 2 жовтня, 13:08. Журналіст разом зі своєю нареченою прийшов до консультства. Вона залишилася, а він увійшов до дипустанови. Після цього жодної інформації про Хашогджі не було чути.
 • 2 жовтня, 17:15. Наречена Хашогджі звернулася до турецької влади, заявивши, що його досі утримують у будівлі консульства і, можливо, з ним сталося щось лихе.
 • Поліція Стамбула розпочала розслідування. Після перевірки камер відеоспостереження стало зрозуміло, що він справді не залишав консульства. Згодом розслідування почала турецька поліція, розвідка й офіс головного прокурора Стамбула.
 • 2 жовтня о 22:50. Шестеро з п’ятнадцяти підозрюваних вилетіли з країни на приватних літаках. Ще була людина, зовні дуже схожа на Хашогджі — в схожому одязі, з бородою й в окулярах. Він, а також група, яка його супроводжувала, вилетіли рейсовим літаком з країни після півночі до Ріяду.
 • 2 жовтня, в день інциденту персонал консульства не пускав усередину відвідувачів, мовляв у дипустанові проводять інспекції.
 • 4 жовтня. Влада Саудівської Аравії заперечила версію, що Хашогджі вбили.
 • 6 жовтня. Голова консульства запросив кореспондента Reuters до консульства. Однак це був показовий візит, щоб довести, що нічого підозрілого в дипустанові немає.
 • 11 жовтня. Група спецпредставників Саудівської Аравії прибула до Туреччини, вони спілкувалися з турецькою стороною щодо можливості спільного розслідування вбивства, зокрема — з медіа.
 • 14 жовтня. Ердоган поговорив телефонном з кронпринцом Саудівської Аравії Мухаммедом ібн Салман Аль Саудом. Саудівська Аравія пообіцяла прислати групу розслідувачів до Стамбула для спільного розслідування інциденту.
 • 18 жовтня. Генерального консула Саудівської Аравії в Туреччині усунули з посади, він залишив Стамбул.
 • 19 жовтня. Влада Саудівської Аравії офіційно заявила, що Джамаля Хашогджі вбили в будівлі консульства. В офіційній заяві йдеться, що «він був убитий унаслідок сутички всередині консульства».
 • 19 жовтня. Ердоган спілкувався телефоном з королем Саудівської Аравії Салманом ібн Абдул-Азіз аль Саудом. Король повідомив, що 18 людей, яких вважають причетними до вбивства, арештовані. У переліку арештованих, який надали Туреччині, — імена підозрюваних, яких розкрило турецьке розслідування. З’ясувалося, що троє інших були службовцями консульства.
 • 21 жовтня. Ердоган говорив телефоном з Трампом. За підсумками розмови, лідери Туреччини й США домовилися прояснити до кінця інцидент і всі його аспекти.

У розслідуванні вбивства ще чимало білих плям — наголосив Ердоган. Хоча відомо, що 15 людей більшою чи меншою мірою мають стосунок до вбивства саудівського журналіста. Наразі невідомо, хто керував їхніми діями й давав інструкції. Підозрілим здається також те, що саме консульство не бажає допомагати в розслідуванні. Також залишається відкритим питання: де тіло вбитого? До цього лідер турецької опозиційної партії «Vatan» Догу Перінчека повідомляв, що тіло Хашогджі знайшли в колодязі у саду в резиденції консула Саудівської Аравії у Стамбулі. Однак Ердоган цієї інформації не підтвердив.

Імовірно, його передали місцевому змовнику. Турецькі розслідувачі намагаються з’ясувати, хто це. Запевняють: це не просто людина, а людина з оточення саудівської влади.

Поділитись: