1 січня 2018 року в річці біля села Демидів Вишгородського району знайшли тіло 38-річної правозахисниці Ірини Ноздровської. Поліція відкрила кримінальне провадження за фактом умисного вбивства. Громадське зібрало відомості про Ноздровську та її діяльність.

Софійська площа, 2 січня, 12 година дня. Поблизу будівлі Головного управління Нацполіції у Київській області зібралося близько 200 людей.

«Ми вимагаємо, аби до нас вийшов начальник поліції Київської області й відзвітував про те, як розслідують зухвале убивство Ірини Ноздровської!», – кричить у мікрофон Лідія Гончаренко, одна з організаторок акції.

Перехожі, які прийшли на різдвяний ярмарок на Софійській, зупиняються біля натовпу.

«А хто така Ноздровська?», – питає чоловік зі стаканом глінтвейну в руці.

«Це адвокатка, її на днях убили під Києвом, а тіло викинули в річку. Жах, просто жах», – відповідає йому учасниця акції. Чоловік з глінтвейном з подивом хитає головою і лишається серед мітингуючих.

Організаторка акції Лідія Гончаренко Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеНатовп на Софійській площі біля поліцейського управління, Київ, 2 січня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

За кілька хвилин з дверей управління виходить начальник обласної поліції Дмитро Ценов. Він пропонує створити ініціативну групу активістів й обговорити з ними перебіг розслідування.

«Але до 21 години сьогоднішнього дня ми не можемо повідомити деталей, бо ще не завершені навіть основні експертизи», – каже у мікрофон Ценов.

«Іди у відставку!», – лунає у відповідь.

За півгодини організатори акції все ж утворюють ініціативну групу і йдуть у будівлю поліції. Виходять десь за годину.

«Друзі, ми дали час поліцейським до вечора, щоб вони розказали нам правду. Тому збираємося сьогодні о 21:30 під Вишгородським відділенням поліції», – повідомляє присутнім підсумки бесіди з поліцією один з організаторів акції.

Начальник поліції у Київській області Дмитро Ценов (на фото) звернувся до мітингувальників з пропозицією створити ініціативну групу Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеАкція біля Головного управління Нацполіції у Київській області з вимогою знайти убивцю правозахисниці Ірини Ноздровської, Київ, 2 січня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

Остання розмова

Ірина Ноздровська зникла ввечері 29-го грудня. Як повідомив Громадському Віктор Сергєєв, батько колишнього нареченого Ірини, востаннє того дня з нею спілкувалася мама: «Вона дзвонила Ірі в 18:18. Та їхала в автобусі додому. Сказала, що вже проїхала Петрівку – чи метро Петрівку, чи село Нові Петрівці. Мати не зрозуміла. Після чого сказала, що їй не зручно говорити та поклала слухавку».

Ірина Ноздровська Фото: сторінка Ірина Ноздровська у facebook

За півгодини мати знову набрала доньку, проте вона вже не відповідала. З чоловіком вони вийшли чекати її на зупинці. Близько 19-00 зателефонували Віталію – колишньому нареченому Ірини і повідомили, що Іра зникла.

Звернення про допомогу

27 грудня Ірина звернулась до юриста Андрія Хілька: «Вона просила допомогти їй у двох справах. За словами Ірини вони розвалювалися через корумповану систему влади. Казала, що не може навіть через депутатів нічого добитися. Ми розробили стратегію на шість місяців і почали працювати».

Чоловік додає, що за інформацією його колег Ірина протягом останнього тижня зверталась до чисельних юристів з тим же проханням.

«Я думаю вона вже розуміла, які можуть трапитись наслідки. Тому збирала незалежних людей для того, щоб якимсь чином втримати ці справи», – пояснює Хілько.

Акція біля Головного управління Нацполіції у Київській області з вимогою знайти убивцю правозахисниці Ірини Ноздровської, Київ, 2 січня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеАкція біля Головного управління Нацполіції у Київській області з вимогою знайти убивцю правозахисниці Ірини Ноздровської, Київ, 2 січня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

Великі справи

Йдеться про дві основні справи, якими останнім часом займалася Ірина Ноздровська. Перша — вбивство сестри Світлани Сапатинської. Друга – взяття під опіку сина загиблої.

30 вересня 2015 року в селі Демидів сталася аварія. Один із місцевих жителів – Дмитро Россошанський, — перебуваючи в стані наркотичного сп'яніння, збив на смерть 26-річну Світлану Сапатинську. Дядько винуватця ДТП на той момент був главою Вишгородського районного суду.

Дмитро Россошанський Фото: сторінка Ірина Ноздровська у facebook

Як розповів Громадському журналіст Володимир Тимофійчук – близький друг сім’ї Ірини, Ноздровська намагалася довести провину Россошанського та не дати йому вийти на волю.

«Вона знайшла багато доказів саме щодо фальсифікації матеріалів справи. Довела, що на свідчення привозили не Росошанського, а якусь іншу особу», – розповідає Тимофійчук.

 Після двох років розглядів 27 грудня 2017 року суд в Обухові продовжив Россошанському термін утримання під вартою на 60 діб і направив матеріали справи на новий розгляд. 

Друга справа стосувалася Матвія – сина загиблої Світлани. Ірина домагалася взяття хлопчика під свою опіку. Його батько написав розписку про те, що немає претензій до вбивці своєї жінки – Дмитра Росошанського і не займається дитиною.

За словами друзів та рідних Ірини, жінці останнім часом погрожували, зокрема й під час судових засідань.

«Коли ми виходили з останнього засідання, знайомий Россошанського, який йому передачки носив в пакетах, сказав Ірині: «Будеш боятися вночі ходити», – розповідає Володимир Тимофійчук.

Акція біля Головного управління Нацполіції у Київській області з вимогою знайти убивцю правозахисниці Ірини Ноздровської, Київ, 2 січня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

Версії вбивства

Адвокат Андрій Хілько говорить про двох підозрюваних: «Я в поліцію надав інформацію і зробив запит, щоб отримати їхні паспортні дані. Ірині погрожували зі сторони батьків винуватця і якийсь незрозумілий чоловік, який був на засіданні. Я подав матеріали до суду і ми спробуємо з’ясувати, що це був за чоловік».

Рідні Ірини впевнені, що вбивство скоїв хтось із оточення Дмитра Россошанського.

Поліція наразі розглядає чотири основних версії вбивства. Як повідомив речник Головного управління Нацполіції у Київський області Микола Жукович це: професійна діяльність Ірини Ноздровської загалом, справа за фактом ДТП, внаслідок якого загинула сестра юристки, хуліганство та зґвалтування.

Одна із перших версій, за яку візьмуться правоохоронці, зі слів Жуковича – саме справа за фактом ДТП.

Поділитись: