Учені кажуть, що знайшли спосіб заліковувати шрами на серці після інфарктів
Міжнародна група дослідників розробила метод, який може «відмотати час назад» і відновити серце після інфаркту.
Про це повідомляється на сайті Сіднейського університету.
За словами науковців, серцевий напад залишає по собі слід пошкодженого серцевого м’яза, який з часом перетворюється на шрам. Проте рубцева тканина не має еластичності та гнучкості здорового серцевого м’яза, а це означає, що можуть виникнути ускладнення з перекачуванням і транспортуванням крові.
Учені виявили, що зменшити втрату еластичності пошкодженої серцевої тканини після інфаркту може тропоеластин. Його вважають білковим будівельним матеріалом, який надає тканинам людини еластичності та здатності розтягуватися.
«Тропоеластин може відновити серце, оскільки він є точною копією природного еластичного білка тіла», — пояснив співавтор дослідження професор Ентоні Вайс.
Доклінічні дослідження провели на щурах. Для ін’єкції дослідники використали новий хірургічний метод із застосуванням ультразвуку для введення голки в стінку серця.
УЗД показує, як тропоеластин вводиться в стінку серця. Джерело: доктор Роберт Г’юм та інші дослідники, Сіднейський університет
Через 28 днів дослідники виявили, що пошкоджений серцевий м’яз із рубцями відновив свою еластичність і нагадував м’язову функцію, подібну до серцевого нападу.
Подальші тести показали, що тропоеластин зменшує розмір рубця та стабілізує його, збільшуючи вміст еластину та, отже, зменшуючи жорсткість рубця.
«Те, що ми відкрили, подає велику надію. Ми сподіваємося продовжити розробку методу, щоб його можна було врешті-решт використовувати для лікування та покращення життя мільйонів пацієнтів із серцевою недостатністю по всьому світу», — зазначив старший автор дослідження Джеймс Чонґ.
Додаткові експерименти провели на серцевих фібробластах людини — підгрупі клітин серця людини, відповідальних за підтримку структури нормального серця. Виявилося, що після обробки клітин тропоеластином вони змогли згенерувати еластин.
Українські дослідження
У жовтні 2021 року ми розповідали, як докторка біологічних наук Оксана Півень вирішила знайти спосіб «відмотати час назад» і навчитися відновлювати серце після інфаркту.
В Інституті молекулярної біології та генетики НАН України вона разом із колегами працювала над тим, щоби навчитися перетворювати клітини сполучної тканини, що утворюються в серці після інфаркту, на клітини серцевого м’яза. Фактично — скасувати наслідки інфаркту та оновити серце.
- Поділитися: