Британські вчені відтворили ймовірний голос староєгипетського жерця, який жив понад 3 тисячі років тому. За допомогою комп’ютерної томографії вони відтворили модель його мовного тракту, а потім видрукували її на 3D-принтері й приєднали до динаміки для відтворення звуку. Це дозволило записати зразок голосу.

Статтю опублікували в журналі Scientific Reports.

Зазначається, що науковці відтворили ймовірний голос староєгипетського жерця Нес'ямуна, який помер під час правління фараона Рамзеса XI близько 1100 року до нашої ери.

Для створення моделі вчені використали комп'ютерну томографію і створили скани голови й шиї. Попри відсутність більшої частини м’язу, який відповідає за мову, стан мовного тракту оцінили як задовільний.

Повідомляється, що раніше вчені вже застосовували метод, при якому вони на основі даних комп'ютерної томографії відтворили модель мовного тракту мумії людини, яка мешкала у європейських Альпах близько 5300 років тому. Потім на основі цієї моделі створили зразок її можливого голосу.

Однак, як уточнюють науковці, попередню методику засновували на комп'ютерному моделюванні процесу синтезу голосу, що могло бути не настільки точним, як відтворення за допомогою фізичної копії мовного тракту.

Поділитись: