Саркофаг, у якому лежить мумія Нес'ямун
Фото:

Leeds City Museum

Науковці за допомогою 3D-принтера змогли відтворити голос мумії Нес’ямун, або ж мумії з Лідса, вік якої складає близько 3000 років.

Про це повідомляє BBC.

Аби мумія заговорила, вчені просканували її голосовий тракт, надрукували його точну копію на 3D-принтері, а потім відтворили голос за допомогою системи синтезу мовлення.

Професорка Йоркського університету Джоан Флетчер, яка стала співавторкою дослідження, пояснила, що Нес’ямун сам бажав бути почутим після своєї смерті: «Це, власне, написано на його саркофагу. У певному сенсі ми змогли втілити його бажання».

Поки що дослідникам вдалося відтворити лише один голосний звук Нес’ямуна, схожий на «а». Флетчер додала, що в майбутньому вони хочуть навчитися відтворювати слова та речення.

«Ми сподіваємось, що зможемо «озвучити» те, що він, власне, міг говорити в Карнаку», — говорить вона.

Випадок із мумією з Лідса (названою так на честь британського Лідського музею, де вона розташована) є першим прикладом, коли за допомогою штучних засобів вдалося відтворити голос живої людини.

Нес’ямун — це ім’я єгипетського жерця, який жив у часи фараона Рамзеса ХІ (1099-1069 роки до нашої ери). У 1824 провели перший аналіз мумії, який показав, що чоловік помер у віці за 50 років, вочевидь, від алергії на укус його язика комахою.

Мумія з Лідса є єдиною, що збереглася з часів Рамзеса ХІ. Вона стала джерелом цінної інформації для науковців про той період життя в Стародавньому Єгипті.

Поділитись: