Учені вперше дослідили сигнали мозку під час хронічного болю. Це допоможе в його лікуванні

Ілюстративне зображення
Ілюстративне зображенняunsplash / Francisco Gonzalez

Науковці вперше дослідили сигнали мозку, коли людина відчуває хронічний біль. У майбутньому це може допомогти у розробці індивідуальної терапії зі стимуляції мозку.

Дослідження опублікували у Nature Neuroscience, повідомляє New York Times.

У попередніх дослідженнях хронічного болю зазвичай сканували мозок пацієнтів, щоб спостерігати за змінами кровотоку в різних ділянках, а це є непрямим показником активності мозку. Також попередні дослідження обмежувалися лабораторними умовами і вимагали, щоб пацієнти відвідували лікарні чи лабораторії декілька разів.

Науковці з Каліфорнійського університету в Сан-Франциско вирішили змінити підхід. Учені імплантували в мозок чотирьох людей пристрій, схожий на кардіостимулятор. Понад рік троє людей жили з хронічним болем після інсульту, ще одна людина мала фантомний біль після втрати ноги. Ліки не допомагали зменшити біль.

Пристрій реєстрував активність у двох ділянках мозку: передній поясній корі (ACC) та орбітофронтальній корі (ОФК). Пацієнти принаймні тричі на день протягом шести місяців проходили опитування про тип і силу болю, а потім натискали на кнопку, яка спонукала імпланти записувати сигнали мозку протягом 30 секунд. Робити це вони могли і вдома, і на роботі, і на прогулянці.

За словами автора дослідження Прасада Шірвалкара, це вперше хронічний біль вимірювали в реальному світі. Після збору інформації вчені розшифровували сигнали мозку в пацієнтів. Так, дослідники помітили, що під час хронічного та короткочасного болю активуються різні ділянки мозку. Це відкриття може частково пояснити, чому звичайні знеболювальні менш ефективні проти хронічного болю.

Також науковці виявили, що коливання в орбітофронтальній корі, яка бере участь у регуляції емоцій, були провісниками хронічного болю. Усі чотири пацієнти мали коливання саме в цій ділянці мозку під час хронічного болю, але в кожного учасника ця активність відрізнялася.

Науковці сподіваються, що їхнє відкриття допоможе розробити індивідуальну терапію стимуляції мозку для людей із хронічним болем. Наразі таку терапію вже використовують для лікування хвороби Паркінсона та глибокої депресії.

Шірвалкар разом із колегами вже почав клінічне випробування терапії зі стимуляції мозку. Науковці надсилають слабкі електричні імпульси в ділянки мозку поблизу пристрою, що імплантували. Чотири пацієнти вже отримують таку терапію, надалі дослідження розширять до 20-30 учасників.

Трохи статистики

Приблизно кожен п'ятий дорослий американець (51,6 мільйона людей) відчуває хронічний біль, який є безперервним протягом трьох місяців або час від часу повертається, повідомляє Центр з контролю та профілактики захворювань у США (CDC).

У Великій Британії від хронічного болю страждають майже 28 мільйонів дорослих, або 44% населення. Ліки їм не допомагають втамувати біль.