Вчені з Університету Суррея у Великій Британії провели успішні випробування гарпуна для збору сміття в космосі.

Гарпун Airbus Stevenage характеризувався 1,5-метровою стрілою, яка вистрілювала з головного космічного апарату місії RemoveDebris. Супутник з гарпуном випробували на тестовій панелі на орбіті. Гарпун вилітав зі швидкістю 20 метрів за секунду, щоб проникнути в мішень і продемонструвати здатність захоплювати сміття.

Випробування стали частиною місії RemoveDebris, метою якої є пошук найбільш ефективних способів збору космічного сміття.

Космічне сміття стало суттєвою проблемою особливо в останні роки.

Супутник RemoveDebris вперше зловив «космічне сміття» у вересні 2018 року. Під час першого експерименту супутник, який розробила британська компанія SSTL, зловив в сітку об’єкт, який імітував космічне сміття.

Стокілограмовий апарат RemoveDebris запустили на орбіту навколо Землі 2 квітня 2018 року, після чого проводили перевірки його бортових систем. Платформа RemoveDebris оснащена камерою і лідаром для відстеження різного роду сміття на орбіті, а також має кілька відсіків. Перші два оснащені системою наведення та гарпуном, що захоплюватиме окремі уламки. Третій відсік містить велику сітку, для збору сміття навколо супутника. З четвертого відсіку апарат повинен розгорнути «парус», який змусить платформу зійти з орбіти та згоріти атмосфері.

За 60 років з початку освоєння космосу на орбіті зібралося 8 тисяч тонн відпрацьованого матеріалу. Це сміття обертається зі швидкістю 27 тисяч кілометрів на годину довкола Землі й становить небезпеку для нових супутників.

Поділитись: