Вчені заявили, що одностатеві стосунки у тварин могли існувати з моменту їхньої появи, а не виникали в ході еволюції.

Таку гіпотезу висунули автори нового дослідження про гомосексуальність, оприлюдненого в науковому журналі Nature Ecology & Evolution.

Дослідники раніше вважали, що гомосексуальність у тварин виникла в ході еволюції. Заняття сексом без відтворення потомства отримало в науковій спільноті назву «дарвінівського парадокса». Було запропоновано кілька можливих пояснень цього явища: що так тварини соціалізуються; що так вони «практикуються» для репродуктивного сексу; що це відбувається через нездатність тварин розрізняти види протилежної статі.

Утім головна авторка дослідження Джулія Монк, докторантка Єльського університету, висунула іншу гіпотезу: гомосексуальність могла бути ще в найперших тварин.

«Думка, що одностатева сексуальна поведінка мала б узагалі якось виправдовуватися, скидається на погляд у межах панівних культурних норм, а не більш цілісного погляду на біологію», — сказала вона.

Відповідно до гіпотези вчених, перші тварини, які відтворювали потомство через секс, спарювалися з будь-якою особиною свого виду незалежно від статі. А вторинні статеві ознаки, які й дозволяли визначати види протилежної статі для репродуктивного сексу, виникли у тварин якраз шляхом еволюції.

Відповідь на питання, чому в такому разі гомосексуальність не зникла, автори визначають так: вона може бути не настільки еволюційно витратною (тобто знижувати рівень відтворюваності виду), як це вважалося раніше.

Раніше науковці з Центру психіатричних досліджень при Гарварді провели генетичний аналіз близько пів мільйона людей і не виявили окремого гена, що впливає на сексуальну орієнтацію. Загалом генетика, за їхніми висновками, може впливати на сексуальність не більше, як на 25%, а питання сексуальної орієнтації потрібно розглядати комплексно, з урахуванням генетичних і зовнішніх факторів.

Поділитись: