Вчені навчилися обирати стать потомства тварин, аби позбавити їх страждань

Команда науковців із Великої Британії заявила, що навчилася використовувати технологію редагування генів, щоби створювати потомство мишей заздалегідь визначеної статі. Це може запобігти знищенню сотень тисяч небажаних тварин.

Про це пише BBC.

Описана методика деактивує ген, що бере участь у розвитку ембріона. Систему можна запрограмувати так, щоб вона запускалася як для чоловічих, так і для жіночих ембріонів на дуже ранній стадії розвитку — від 16 до 32 клітин.

Таким чином учені змогли вибрати стать, вбудувавши одну половину молекули редагування гена, яка деактивує ген, в ДНК матері, а іншу — в X або Y хромосому батька, залежно від того, яка стать потрібна.

Чому це важливо?

Дослідники кажуть, що їхня техніка може запобігти знищенню сотень тисяч небажаних мишей, які використовують у дослідженнях. Також це може врятувати мільйони півнів, яких знищують, бо ті не несуть яйця.

«Ми могли б створити систему, за якої замість того, щоб курчат вбивали після народження, коли вони вже мають нервову систему і потенційно здатні страждати, ці яйця б відкладались, але просто ніколи не вилуплювалися», — каже доктор Пітер Елліс із Кентського університету.

Водночас науковці переконані, що попереду ще щонайменше декілька років роботи над цією технологією. Потрібні подальші дослідження для розробки конкретних інструментів редагування генів для різних видів, а також для перевірки їхньої безпечності та ефективності.

Автор: Маркіян Климковецький