Велика Британія, Франція та Німеччина закликають до розслідування щодо іранських дронів

Велика Британія, Франція та Німеччина закликали ООН розпочати розслідування про застосування російськими окупантами дронів іранського походження на війні проти України. Таке передання зброї порушує резолюцію Ради Безпеки ООН.

Про це пише Reuters, журналісти якого бачили звернення країн до ООН.

Країни звернулися щодо розслідування до команди Секретаріату ООН, відповідальної за моніторинг виконання резолюції Ради Безпеки ООН 2231 (2015 рік) — так званої ядерної угоди Ірану. Вони зазначили, що готові підтримувати роботу Секретаріату у проведенні технічного та неупередженого розслідування.

До чого тут ядерна угода?

Якщо звинувачення проти Ірану щодо постачання дронів будуть доведені, це зможе засвідчити порушення резолюції Радбезу ООН 2231.

У 2015 році Китай, Франція, Німеччина, росія, Велика Британія, США, Високий представник Європейського Союзу та Іран уклали угоду про винятково мирний характер ядерної програми Ірану. Тоді Іран офіційно запевнив, що за жодних умов не буде прагнути отримати, розробити чи придбати будь-яку ядерну зброю.

З-поміж інших пунктів угоди, для Ірану до жовтня 2023 року діє обмеження на ракети та пов’язані з ними технології. Західні дипломати зазначають, що сюди входять експорт і закупівля передових військових систем, зокрема безпілотників.

За даними AP, постійний представник України в ООН Сергій Кислиця також надіслав до генсекретаря ООН Антоніу Гутерреша та членів Радбезу ООН листа щодо продажу Іраном сотень безпілотників для росії.

Українська сторона наполягає, що це є порушенням резолюції ООН, оскільки дрони серій Mohajer та Shahed, які Іран передав росії, здатні досягати радіуса дії 300 кілометрів і більше — отже, вони підпадають під обмеження. Крім того, серія Mohajer виробляється компанією Qods Aviation, яка входить до чорного списку ООН і підлягає замороженню активів усіма країнами.

Іран та війна в Україні

Від початку повномасштабної війни Іран публічно декларував позицію нейтралітету та виступав за припинення вогню і політико-дипломатичне врегулювання. Однак країна постачає російським військам свої бойові дрони-камікадзе, які окупанти останнім часом активно використовують в Україні.

Іран офіційно відкидає звинувачення в постачанні зброї для російських військ, а самі окупанти намагаються замаскувати іранське обладнання під російською назвою «Герань-2».

Нещодавно іранські чиновники анонімно підтвердили для Reuters плани передати росії додаткові безпілотники та балістичні ракети класу «земля — земля». Вони також заперечили, що передання зброї порушує резолюцію Радбезу ООН, і заявили, що територія використання безпілотників — «це не проблема продавця».