Велика Британія першою у світі розпочинає масову вакцинацію від COVID-19

Велика Британія першою у світі сьогодні, 8 грудня, розпочне масову вакцинацію від коронавірусної інфекції вакциною компаній Pfizer/BioNTech.

Як повідомляє CNN, вакцинація розпочнеться в Англії, Уельсі та Шотландії. Північна Ірландія заявила, що розпочне введення вакцини на початку тижня, але не уточнила, у який саме день.

Видання зазначає, що за процесом, який ускладнюється необхідністю зберігати вакцину Pfizer/BioNTech при -70 градусах за Цельсієм і давати кожному пацієнту дві дози з інтервалом у три тижні, «буде пильно спостерігати весь світ».

Офіційні представники охорони здоров'я Великої Британії очікують до кінця грудня отримати до 4 мільйонів доз вакцини Pfizer/BioNTech, яка забезпечує до 95% захисту від COVID-19.

На сьогодні уряд придбав 40 мільйонів доз вакцини Pfizer/BioNTech, чого вистачить для щеплення 20 мільйонів людей, або третини населення країни. Загалом у Великій Британії проживає понад 66 мільйонів людей.

У пріоритеті вакцинація людей, старших за 80 років, і медичних працівників. Тож першими вакцину отримають жителі будинків для літніх людей і працівники хоспісів.

Оновлено: першою людиною, якій зробили щеплення від COVID-19 в межах програми масової вакцинації у Великій Британії, стала 90-річна Маргарет Кінан, повідомляє ВВС.

Також одним із перших людей, яких там вакцинували від коронавірусу, став тезка знаменитого англійця Вільям Шекспір. 81-річному Вільяму Шекспіру ​​з графства Уорвікшир зробили укол в університетській лікарні Ковентрі у вівторок, за 20 миль від міста Стретфорд-на-Ейвоні, де народився його тезка, найбільший драматург і поет Англії, пише Reuters.

А їхня вакцина ефективна?

Схоже, що так. Компанії Pfizer і BioNTech завершили третій клінічний етап випробування вакцини проти коронавірусу та заявили про її успішність на 95%. Раніше проміжний аналіз дослідження показував 90% ефективності препарату.

Також у компанії заявили, що вакцина була ефективна в різних вікових, статевих, расових та етнічних групах. Наприклад, у літніх людей від 65 років ефективність становила понад 94%.

В учасників майже не було побічних ефектів на препарат: у 3,8% добровольців з'являлася втома, а у 2% — головний біль.

Результат у 95% є обнадійливим. Наприклад, Всесвітня організація охорони здоров'я казала про необхідність створення вакцини з ефективністю понад 50%, щоби розпочати вакцинацію населення.

Pfizer і BioNTech розраховують випустити до 50 млн доз вакцин у 2020 році та до 1,3 млрд доз до кінця 2021.

Недолік умов зберігання

Препарат від Pfizer і BioNTech потребує зберігання при наднизьких температурах — мінус 70 градусів за Цельсієм. Компанії запевняють, що розробили спеціальні контейнери із сухим льодом для підтримки необхідної температури впродовж 15 днів. Проте лікарі у США скаржилися, що такі умови можуть ускладнити транспортування та зберігання вакцини.

За температури -70 градусів Цельсія препарат можна буде зберігати до 6 місяців, а за температури 2-8 градусів — до 5 днів.

Натомість вакцина американської компанії Moderna, ефективність якої 94,1%, не псується за стандартних температур холодильника — 2-8 градусів.

Інші розробники вакцини

Британська вакцина AstraZeneca та Оксфордського університету показала в середньому 70% ефективності на фінальних випробуваннях. Водночас максимальну ефективність у 90% вакцина показала в людей, які отримали перше з двох щеплень із меншим дозуванням препарату. В експертів багато питань до ефективності препарату, тому розробники вирішили провести повторне випробування.

А ось американська компанія Moderna заявила про успішність своєї вакцини на 94,1%, попередня оцінка ефективності становила 94,5%. Зокрема там зазначили, що їхня вакцина гарантує 100-відсотковий захист від важкого перебігу хвороби. Компанія заявила, що подає документи на реєстрацію препарату у США.