Велика Британія планує захищати свободу слова в університетах штрафами проти керівництва й студентських профспілок

Університет Глазго, Шотландія. Ілюстративне фото
Університет Глазго, Шотландія. Ілюстративне фотоJohnny Briggs / Unsplash

Під час оголошення програми уряду 11 травня королева Великої Британії Єлизавета ІІ анонсувала ухвалення законопроєкту про свободу слова у закладах вищої освіти.

Про це йшлося у виступі Єлизавети II у Вестмінстерському палаці, текст якого опублікований на сайті британського уряду.

Законопроєкт передбачає, що обов’язки забезпечувати свободу слова покладаються тепер не лише на керівництво університетів, а й на студентські профспілки (останні вперше нестимуть за це відповідальність).

Зокрема, викладачі й студенти закладу, а також запрошені спікери в разі ухвалення закону зможуть через суд вимагати моральної компенсації в разі, якщо доведуть, що їхню свободу слова було порушено (наприклад, було зірвано виступ запрошеного спікера).

Накладати штрафи за порушення свободи слова буде уповноважене Управління з питань студентів. Також пропонується запровадити посаду «куратора зі свободи слова», який би розглядав скарги й висновував, чи мало місце порушення.

Міністерство освіти Великої Британії анонсувало законопроєкт ще в лютому, але він не міг бути винесений на голосування до його включення в програму уряду (лише монарх у Великій Британії має право її оголошувати).

«Притягнення університетів до відповідальності за порушення свободи слова — це віха у виконанні нашої передвиборчої програми, захисті прав студентів і викладачів та подолання сковувальної дії цензури на заклади освіти раз і назавжди», — пояснював міністр освіти Ґевін Вільямсон.

Не всі заклади вищої освіти підтримали цю ідею. Джо Ґраді, генеральний секретар Спілки університетів і коледжів, заявив: «Свобода слова й викладання в університетах справді під серйозною загрозою, але з боку не викладачів і студентів, а уряду й управлінців закладів вищої освіти».

Це не єдиний законопроєкт, анонсований Єлизаветою ІІ в новій програмі діяльності уряду, що привернув увагу ЗМІ. Зокрема, планується ухвалення пакету законів, які визначають поняття «іноземного агента» — тобто фізичної чи юридичної особи, що представляє інтереси іноземної держави у Великій Британії.

Ще один законопроєкт передбачає повну заборону реклами шкідливої їжі в інтернеті, а також обмеження її показу на телебаченні. А інший — посилюватиме захист диких і домашніх тварин, зокрема офіційно визнає їх розумними тваринами й обмежить експорт та рекламу окремих товарів тваринного походження (наприклад, слонової кістки).