Великі дощові краплі можуть розчавити маленьких комах. Учені з’ясували, як вони захищаються

Дослідники з Корнельського університету (американський штат Нью—Йорк) виявили, як комахи захищаються від згубного впливу великих дощових крапель: ті, падаючи з великої висоти, можуть їх просто розчавити.

Відповідне дослідження вчені оприлюднили в науковому журналі Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

Раніше вчені встановили, що краплі дощу можуть не лише розчавити комах, а й збити їх під час польоту. Аби вивчити механізми захисту комах, дослідники скористалися камерою, яка знімає 5-20 тисяч кадрів на секунду, і перевірили, що трапляється з краплею, коли вона потрапляє на метеликів, міль і бабок, а також — пір’я баклана й листя.

З’ясувалося, що крапля, яка падає на крило метелика, розбивається об мікроскопічні вирости, що викликає численні вібрації. Вони, своєю чергою, накладаються одна на одну й потрапляють у краплю, руйнуючи її структуру на численні маленькі «струмочки» різної товщини. Цьому сприяє ще й тонкий гідрофобний шар на поверхні крила комахи.

Після цього згадані вирости пробивають плівку на поверхні води й розбивають «струмочки» на дрібні — й нешкідливі для комахи — крапельки. Таким чином, подвійна структура на поверхні крила — мікроскопічні шипи-вирости та гідрофобний шар — дозволяє комахам (і не лише ним) протидіяти руйнівному впливу крапель.

Учені зазначають, що їхнє відкриття може стати поштовхом до створення нових, більш надійних водонепроникних матеріалів.